O nás
Čo robíme?
Využívame online nástroje, vďaka ktorým sa vedia rýchlo spojiť ľudia z rôznych kútov Slovenska, navzájom si poradiť a poskytnúť odbornú pomoc. Snažíme sa tak narušiť centralizmus hlavného mesta a posilniť aktivity v regiónoch po celej krajine.
Organizujeme komunitné stretnutia aktívnych ľudí a odborníkov, pretože je dôležité, aby sme sa ako Bystríňáci poznali aj osobne. Spájame ich s programom plným inšpirácií, tréningov a konzultácií.
Poskytujeme dlhodobú konzultačnú pomoc občianskym iniciatívam, ktoré sú súčasťou komunity Bystriny.
Tvoríme spoločné komunikačné kampane o aktivitách a úspešných príbehoch, aby sa dostali do verejného priestoru.
Občianske združenie
Bystriny sú občianske združenie, ktoré vzniklo odčlenením časti tímu od Aliancie Fair-play. Dôvodom pre vznik Bystrín bola potreba pomôcť vrátiť do slovenskej spoločnosti viac dôvery v inštitúcie aj samých seba. Veríme, že mnohé inšpiratívne a zaujímavé projekty, ktoré doteraz narážali na rôzne prekážky, dokážu napredovať práve vďaka spolupráci a pomoci. Bystriny chcú prispieť k tomu, aby sa aktívni ľudia viac prepájali a stali sa spolu silnejšími.
Okrem samotnej platformy Bystriny organizujeme aj odovzdávanie ocenenia Biela vrana, ktoré sme v roku 2019 prevzali od Aliancie Fair-play a Via Iuris.
Náš tím
-
Zuzana WienkVedie tím Bystrín aj Bielej vrany. Pestuje partnerstvá, šíri myšlienku spájania síl a z lásky k novinárčine sem-tam čosi napíše. Kedysi zakladala Alianciu Fair-play – etablovaný protikorupčný watchdog. Baterky si dobíja v prírode či na kultúre.
-
Martin BuňoKomunitný manažér. Než prišiel do Bystrín, šéfoval marketingu čerpačiek Oliva, učil na vysokej škole a veľa cestoval. Zažil Amazonský prales aj učiteľovanie v Indii. Okrem toho rád beháva a je vášnivý čitateľ – doma má vyše 450 kníh.
-
Jaroslava LukačovičováFinančná manažérka. Dlhé roky pracuje v oblasti účtovníctva, daní a financií so špecializáciou na oblasť neziskových organizácií. Je autorkou viacerých publikácií na tieto témy a angažuje sa v asociácii účtovníkov neziskových organizácií. Vo voľnom čase cestuje a zdoláva turistické trasy Malých Karpát.
-
Palo LackoPre Bystriny hlavne píše a edituje, overuje tiež príbehy bielych vrán. Popri tom factcheckuje našich politikov na portáli Demagóg.SK. Kedysi začínal ako analytik v Aliancii Fair-play. Inak je to knihožrút, ktorý keď môže, chodieva všade pešo.
-
Paťa MalíkováBystriňácka koordinátorka projektov a eventov. Má za sebou päť rokov v korporáte aj spoluorganizovanie eventov – napríklad festivalu Atmosféra. Ak práve nepracuje, isto je odcestovaná, číta knihu alebo kávičkuje s priateľmi.
-
Lucia MatejováPríbehárka v redakcii Bystrín, kde zarezáva popri vysokej škole. Keď raz bude veľká, vidí sa najmä v globálnej rozvojovej žurnalistike. Cez voľno rada cestuje – po svete, ale aj po našich domácich pokladoch.
-
Marianna PotanovičováSpravuje bystriňácke sociálne siete, venuje sa analytike a marketingovej stratégii. Okrem toho šéfuje prešovskej Rade mládeže, lektoruje stredoškolákov a spoluvytvára PechaKucha noci. Bardejovčanka, ktorá si nevie predstaviť rána bez dobrej kávy a večery bez koncertu, výstavy či filmu.
-
Jana GombošováMá na starosti komunikáciu, PR a našu redakciu. Vzhľadom na dlhoročné skúsenosti z médií sama píše a vyráža za reportážami. Jej ďalšou parketou je fotografia, ktorej sa venuje nielen v Bystrinách ale aj v rámci vlastných projektov.
-
Jano KaločajProjektový a event manažér. Produkčne zastrešoval nedávnu návštevu pápeža Františka, pôsobil ako výkonný riaditeľ Festivalu Lumen, je stage manager na Festivale Pohoda a robí umeleckú produkciu na Festivale Atmosféra. Zároveň je aj talentovaný hudobník, ktorý študoval hudobnú produkciu v Brne na JAMU.
-
Laura SchranzováPomáha pomáha v rámci komunity Bystrín ako stážistka pre platformu Solved. Laura má 20 rokov, no už má za sebou množstvo skúseností. Študuje ekonómiu, business a sociálne vedy vo Viedni. Popritom sa snaží dobrovoľníčiť, kde sa len dá.
-
Gabriela GrossmanováOffice manažérka. Po štúdiu a niekoľkoročnej dynamickej práci v súkromnej galérii sa rozhodla pre pokojnejšiu prácu v bystriňáckom office. Takmer všetok svoj voľný čas venuje svojim zvieratám a záhrade, má rada všetko kreatívne a nepohrdne ani kvalitnou knihou.
-
Ivan GažaGrafika a web. Aj on patrí k bystriňákom, ktorí majú korene v Aliancii Fair-play.
Správna rada
-
Martin Milan ŠimečkaSlovenský prozaik a publicista, syn Milana Šimečku. Publikovať začal roku 1980 v samizdatových časopisoch. V roku 1990 založil vydavateľstvo Archa. V publicistických dielach pre rôzne slovenské i zahraničné periodiká sa zameriava najmä na slovenskú politickú a kultúrnu situáciu. Bol šéfredaktorom týždenníka Domino-fórum, v rokoch 1999 až 2006 šéfredaktorom denníka SME, neskôr šéfredaktorom a editorom českého časopisu Respekt. Od vzniku Denníka N bol šéfom jeho redakčnej rady a na jeseň 2016 prešiel z Respektu do Denníka N. Za knihu Medzi Slovákmi získal ocenenie za výnimočné literárne dielo, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry - Cenu Dominika Tatarku.
-
Lucia PaškováJe bývalá riaditeľka slovenského Curaproxu, v roku 2019 bola ekonomickým týždenníkom Trend vyhlásená za manažérku roka. Už roky spája svet biznisu, akademickú pôdu aj neziskový sektor, aby sa navzájom podporovali a vytvárali trvalo udržateľné prostredie. Je spoluzakladateľkou iniciatívy #KtoPomozeSlovensku. Spolupracuje aj s organizáciami ako Živica, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Ekopolis, Priatelia zeme, Nexteriou, Bystrinami či so Slovenskou debatnou asociáciou. S profesorom Pavlom Alexym zo Slovenskej technickej univerzity vyvíja Curaden materiál na zubné kefky, ktoré by sa dali rozložiť vo vermikomposte.
-
Martin BajaníkAbsolvoval štúdium grafického dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Ľubomíra Longauera. Pôsobil vo viacerých reklamných agentúrach a je autorom vizuálnych identít konceptov ako Foxford či Yeme. Založil sieť kaviarní Shtoor home made café, ktorej vytvoril aj identitu. V roku 2015 odišiel z vlastnej reklamnej agentúry Brandy a založil grafické štúdio Pekne & Dobre. Za svoju prácu získal viacero ocenení. Porota Zlatého klinca 2018 mu udelila špeciálnu cenu Art Prix za vizuálny koncept pre potraviny Yeme. Je členom Art Directors Club Slovakia a predsedom Únie grafických dizajnérov Slovenska.
-
Gábor BindicsŠtudoval kultúrny manažment na Univerzite v Pécsi, neskôr alternatívne zdroje energie na Budapeštianskej technickej univerzite. Pracoval v londýnskej National Portrait Gallery, v Paríži založil prvé stredoeurópske kino. Je zakladateľom KC Dunaj a bratislavskej kuriérskej služby Švihaj Šuhaj. Aktuálne vedie projekt Starej tržnice v Bratislave a pracuje na projekte znovuotvárania kúpeľov Grössling a na projekte Živé námestie. V Prahe pomáhal s oživením strechy Lucerny a v Budapešti námestia Rákóczi tér.
-
Adrian VyčítalPodnikateľ s viac ako 15-ročnými skúsenosťami v oblasti developmentu, štrukturovania a financovania projektov obnoviteľných zdrojov, energetiky a infraštruktúry s projektami nielen na Slovensku, ale v celej strednej a východnej Európe. Adrian je partnerom v skupine IPM zodpovedným za rozvoj stratégie IPM Growth investujúcej do popredných svetových infraštruktúrnych technológií. Ako člen predstavenstva Tachyum poprednej spoločnosti zo Silicon Valley sa podieľa na stratégií vývoja spoločnosti na trhu v strednej a východnej Európy. Je tiež zakladateľom medzinárodnej skupiny SynCo Group, ktorá je zameraná na rozvoj a manažment infraštruktúrnych projektov. Takisto je predsedom slovenskej sekcie Young Presidents’ Organisation.