Magazín

Spoznajte oceňované umenie z Rimavy

Pozrite si maľby, ktoré zaujali slovenského básnika aj strážcov európskej kultúry. Už túto sobotu sa otvoria dvere do kostolov na Gotickej ceste.

Rimavská Baňa a okolie
Evanjelický kostol v Kraskove. Foto: Gotická cesta
Palo Lacko
Palo Lacko
8. augusta 2022

Kraskovo, obec na Malohonte, má síce len 130 obyvateľov, no jej meno je známe ľuďom po celej krajine. Spisovateľ Svetozár Hurban Vajanský sa ňou inšpiroval, keď vymýšľal básnický pseudonym svojmu priateľovi Jánovi Bottovi – nazval ho Ivan Krasko.

Autor Otcovej role však nie je jediným „ťahákom“, kvôli ktorému obec navštevujú ľudia z regiónu.

„Na miestnom evanjelickom kostole z prvej polovice 14. storočia je zaujímavé, že sa takmer až intaktne zachovala jeho pôvodná podoba. Kostoly v iných regiónoch časom zväčšili alebo ich vybavili novým mobiliárom, no ten kraskovský sa výrazne nemenil,“ vraví Peter Koska zo združenia Gotická cesta.

S priateľmi už šiesty rok organizujú sériu podujatí, počas ktorých otvárajú gemersko-malohontské kostolíky verejnosti. K prehliadkam ponúkajú odborný výklad a sprievodný kultúrny program. Práve v kraskovskom svätostánku bude tento rok návštevníkov sprevádzať Peter.

„Keď sa človek zapozerá na tunajšie maľby, nájde výjavy, ktoré inde nie sú. Napríklad Abrahámovo lono – obraz vyvolených, ktorých Abrahám drží v šatke, kým v akomsi pred-raji čakajú na posledný súd.“

Rimavská Baňa a okolie
Abrahámovo lono v evanjelickom kostole v Kraskove. Foto: Gotická cesta
Rimavská Baňa a okolie
Klenba presbytéria v evanjelickom kostole v Rimavskej Bani. Foto: Gotická cesta
Rimavská Baňa a okolie
Foto: Gotická cesta

Podľa historika umenia Petra Megyešiho zaujali miestne biblické obrazy už menovca obce Ivana Krasku. V roku 1932 o nich napísal odborný článok do Slovenských pohľadov.

Kostol v Kraskove je však len jedným zo siedmych, ktoré si budú môcť návštevníci pozrieť, keď prídu v sobotu 13. augusta do okolia Rimavskej Bane.

Dvere pre nich otvoria aj kostoly v Kyjaticiach, Rimavskom Brezove a Rimavskej Bani, ktoré – rovnako ako Kraskovo – získali v júni prestížnu značku Európskeho dedičstva. Vďačia za to najmä svojim stredovekým nástenným maľbám.

Výber organizátori doplnili o kostolíky v Žípe, Malých Teriakovciach a Rimavských Janovciach.

„Každý rok sa posúvame po mape niekam inam. Boli sme už pri Rožňave, v okolí Štítnika aj Jelšavy, ale tzv. rimavský okruh nám doteraz chýbal,“ vysvetľuje Peter. „Zlepšujeme sa aj v sprievodnom programe – tento rok máme zapojených viac remeselníkov ako predtým.“

Rodičia s deťmi si tak budú môcť pozrieť výrobu stredovekej gemerskej keramiky, tradičných kyjatických hračiek alebo počúvať rozprávanie zvonolejára o svojom remesle. V Rimavskej Bani si zasa môžu vypočuť koncert speváčky Kataríny Málikovej.

Celý program podujatia Gotická cesta otvorená nájdete tu.