Magazín

Mamička na materskej, ktorá vo voľnom čase pomáha Budimíru starať sa o turistov

Zuzana Kšenžighová založila obecné informačné centrum a dobrovoľnícky sprevádza turistov v Budimíre.

Zuzana Kšenžighová
Marianna Potanovičová
Marianna Potanovičová
15. februára 2021

„Načo chodiť do sveta, keď tu máme všetko. Len sa treba chopiť príležitostí a nejako začať.“

Zuzka je rodáčkou z Budimíra – obce vzdialenej 12 kilometrov od Košíc. Budimír má mnoho historických pamiatok, peknú okolitú prírodu a okrem toho aj akčných ľudí, ktorí v obci organizujú, to čo im chýba.

Keďže je Zuzka doma s deťmi, starosta ju zvykol osloviť, keď videl po uliciach potulovať sa turistov. Rada si našla čas a posprevádzala ich. „Trápilo ma, že naša obec je tak málo propagovaná. Keď tu prišli turisti, šli do múzea historických hodín, otočili sa a už aj cestovali späť do Košíc,“ vysvetľuje.

Rozhodla sa to zmeniť. Spravila si sprievodcovský kurz a spolu s manželom zriadili v obci informačné centrum. „Však z múzea by mohli pokračovať do historického parku s kaštieľom, obzrieť si starú sýpku, kostoly či Želiarsky dom,“ vyratúva. Začala teda dobrovoľnícky organizovať komentované prehliadky obce. Plánov má veľa. Rada by zriadila požičovňu bicyklov, obecné múzeum a dielničku na organizovanie tvorivých workshopov – tkáčskych a hrnčiarskych.

Počas leta, v rámci víkendu otvorených parkov a záhrad, zvykne organizovať piknik v štýle „za málo peňazí, veľa muziky“. „Prišla mi škoda, že náš krásny park sa tak málo využíva,“ vraví. Nebolo to inak ani minulý rok. Budimírčania si podonášali deky a nejaké občerstvenie. Zapojili sa aj ostatní susedia, ktorí pripravili program pre deti. Večer si od pána starostu požičali vianočné osvetlenie, ktoré každoročne vešia na stromček, aby ním ozdobili stromy a chodníky v parku. Natiahli plachty a na starej panskej kúrii premietali filmy. Vytvorili tak príjemnú susedskú atmosféru.

„Vytvára sa tu komunita – najmä – mladých rodín s deťmi. Máme tu ozetko Naša chyža, ktoré vymýšľa zaujímavé hry pre deti, druhí tu organizujú športové aktivity. Často sa stretávame s názorom, že v Budimíri sa vždy niečo deje. Je to preto, že každý, kto má nejaký nápad, ho aj zorganizuje. Máme tu ústretového starostu, ktorý nás v tom ochotne podporuje. Ľudia v okolí si myslia, aké veľké množstvo akcií robí obec, no to organizujeme my sami - občania. Vymýšľame a robíme tu, komu čo chýba.“

Viac nájdete na facebooku.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.