Magazín

Martinčania, ktorí premenili odpadisko na útulnú alej

Manželia Chomovci a Schwabovci vrátili život miestu, kam nikto nechodil.

Malé veľké veci pre Martin
Foto: Komunita o.z. Malé veľké veci pre Martin. Dole zľava: Daniela, Veronika, Matej. Hore v strede: Patrick.
Palo Lacko
Palo Lacko
1. februára 2021

„Rozhodli sme sa, že nebudeme len sedieť pri víne a rozprávať sa, aké by to tam mohlo byť. Pôjdeme do toho vlastnými rukami. Nie je nám totiž ľahostajné, kde bývame.“

V Tomčanoch, východnej časti Martina, sa okolo Sklabinského potoka vlní 370 metrová alej stromov. Nad vodou visia staré vŕby, v húštinách sedávajú kačky a v tichu zelene počuť spievať vtáky. No až donedávna tu s nimi boli aj kusy betónu, kovové rúry a záhradný odpad.

Veronika & Matej Chomovci a Daniela & Patrick Schwabovci trávili posledné roky veľa času upratovaním a zveľaďovaním tohto miesta, aby opäť ožilo. Keď o tom cez Zoom rozprávajú, vracajú sa striedavo v spomienkach a každý postupne prihadzuje tú svoju.

„Všetci vedeli, že okolo potoka ide cestička, no nikto po nej nechodil. Vyzeralo to tam, že na vás môže všeličo vyskočiť,“ hovorí Veronika. „Na jar 2018 sme preto rozoslali email susedom a navrhli, aby sme spolu očistili jednu stranu brehu.“

Začali hrablami a lopatou, no odpadu bolo priveľa a bol priveľký. Štvorica tak začala písať granty a zháňať techniku, aby ho mohli nechať vyviezť. S dobrovoľníkmi očistili koryto potoka, okolitým neporiadkom naplnili 19 veľkokapacitných kontajnerov.

„Keď sme organizovali brigády a staré panie nám nemali prísť ako pomôcť, napiekli nám aspoň buchty. Jednej, ktorá ich nosila najčastejšie, sme v aleji venovali lavičku. Teraz je pyšná, že ju tam má ako jediná z Tomčian,“ usmieva sa Martin.

Okrem miesta na sedenie vytvorili ohniská, pokosili trávnik a zasadili nové stromy. Do korún už vyrastených, zdravých vsunuli vtáčie búdky a po okolí rozmiestnili hmyzie hotely, ktoré chodia obdivovať deti.

„Všetko je to zladené, inventár je v jednom tóne. Akoby si človek zariaďoval doma záhradu. Už tam stojí nejaký ten piatok a nikto si nedovolil zničiť ho. Ľudia vnímajú to estetično,“ vysvetľuje Daniela.

Odkedy stromoradie vyčistili, nikto tam viac nenaváža ani neodhadzuje odpad. Už žiaden asfalt, plechy ani konáre z doma spílených kríkov. „Ľudia si vzali ten priestor za svoj, chodia tam na prechádzky a dávajú na neho pozor.“

Viac na tomcianskaalej.sk.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.