Magazín

Mariana Repovská a tím Za našu vodu: Odborníci, ktorí chránia najväčšiu zásobáreň pitnej vody na Slovensku

„Riešime v prvom rade Žitný ostrov, ktorý má v budúcnosti kapacity zásobovať aj stredné Slovensko. Riziká spojené so znečistením pitnej vody pribúdajú. Najväčším je vrakunská skládka, ktorá pomaly smeruje k vodnému zdroju Hamuliakovo. Na Žitnom ostrove vedia preto uškodiť aj banálne činnosti ako umývanie auta na dvore. Keď je voda čo i len pár metrov pod trávnikom, začínajú sa uvoľňovať chemikálie.“

Za našu vodu
Lucia Matejová
Lucia Matejová
19. mája 2024

Združenie Za našu vodu vzniklo v roku 2018 ako odpoveď odborníkov na zaznamenanie problému s jedom na burinu atrazínom v piatich obciach na Žitnom ostrove.

„Annamarie Velič a jej manžel Dušan Velič, ktorý už bohužiaľ nie je s nami, hneď zareagovali a dali dokopy skupinu chemikov, aktivistov, právnikov a environmentalistov. Aktivity Annamarie sa presunuli aj mimo Slovenska, ba dokonca aj mimo Európy. Momentálne pracujú na kopaní studní v Afrike,“ hovorí Mariana Repovská, súčasná predsedníčka.

Organizácia sa dostala do povedomia aj vďaka kampani so slovenskými hercami, kde upozorňovali na to, že ak nemáte prístup k vodovodu, je potrebné pitnú vodu, napríklad zo súkromnej studne, pravidelne podrobovať analýzam v laboratóriách, pretože môže byť kontaminovaná.

„Ktokoľvek nám môže prostredníctvom rôznych kanálov kontaktovať a podať podnet, aby sme prišli skontrolovať ich obecné vodné zdroje. Radi zabezpečíme rozbor vody, no musíme spolupracovať s akreditovanými laboratóriami,“ vysvetľuje Mariana.

S kolegami v rámci Slovenska sledujú aj to, ktoré environmentálne záťaže najviac ovplyvňujú kvalitu vody a pravidelne apelujú na štát, aby začal tento problém riešiť skôr, než bude neskoro.

Jednou z posledných aktivít je novo navrhnutý systém odberu vody v studniach na Žitnom ostrove.

„Keď si na Žitnom ostrove kúpite dom, máte k nemu aj studňu, na ktorú je dom napojený, no keďže rizík znečistenia pribúda, treba monitorovať, čo to vlastne s celou rodinou pijete,“ vysvetľuje predsedníčka združenia.

Do hĺbky 16 metrov umiestnili absorpčný materiál, ktorý počas dvoch mesiacov zbieral údaje o tom, čo všetko vodou v studni pretieklo. Z nahromadených látok potom v spolupráci s vedcami spravili rozbor a sledovali zmeny pesticídov spodnej vody studne počas jednotlivých ročných období.

„Súčasťou projektu bola aj osveta detí aj dospelých. Pripravili sme animované príbehy aj videá, v ktorých boli hlavnými postavami dvaja susedia. Jeden z nich nechápal súvislosti so znečistením vody, druhý mal zasa na všetko odpoveď – a v tomto prípade stále správnu.“

Okrem toho spravili 3D modely ukazujúce, ako ľahko sa dá voda znehodnotiť. Počas jari a jesene chodili po školách a v rámci vyučovania prírodovedy a biológie vysvetľovali tieto súvislosti študentom. „Veríme, že deti sa stanú ambasádormi ochrany pitnej vody a prostredníctvom nich sa informácie dostanú aj k rodičom,“ konštatuje Mariana.

3D modely priniesli aj na jarmoky a iné obecné udalosti, kde sa stretávajú všetky vekové kategórie obyvateľov Žitného ostrova. „Chceli sme, aby ľudia pochopili, že aj také banálne veci ako vypúšťanie vody z bazéna môže narobiť problémy vám aj vášmu susedovi.“

Za tento projekt získali od Nadácie VÚB environmentálne ocenenie Atlas. S ich tromi najdôležitejšími aktivitami – osvetou, ochranou a rozbormi vody – plánujú pokračovať. Chystajú tiež nové prezentácie do škôl aj aktivity na Deň Zeme.

„A ešte spúšťame pokračovanie nášho projektu analýz vody Malého Dunaja, ktorý je po novom obľúbené rekreačné miesto,“ uzatvára Mariana Repovská.

Viac o aktivitách združenia nájdete na zanasuvodu.sk

Za našu vodu
Za našu vodu
Za našu vodu

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.