Magazín

„Chyť a pusť!” Takáto je filozofia Rybárskeho klubu Kraken. Športovým rybolovom chcú prilákať mladých do prírody

„Nie vždy je to iba o chytaní rýb. Niekedy ,len‘ ideme k vode, kde sa v pokoji porozprávame. Je to forma aktívneho oddychu, ktorý je spojený s netradičnou aktivitou,“ hovorí zakladateľ klubu Simon Brunovský.

Simon Brunovský
Nicol Rácová
Nicol Rácová
14. apríla 2024

Učiteľ telocviku Simon Brunovský založil v roku 2023 spolu s manželkou a bratom Rybársky klub Kraken. Snažia sa v ňom pomáhať nielen rybám, ale chcú podporovať aj mladú generáciu.

Podľa Simona chodia totiž mladí ľudia do prírody málo. Nechce sa im len tak prechádzať, ako to bolo bežné kedysi, no športový rybolov ich k prírode môže pritiahnuť. Športový preto, lebo v klube presadzujú filozofiu „chyť a pusť,“ čo znamená, že si ryby neberú domov, ale každú chytenú rybu vypúšťajú späť do jej prirodzeného prostredia. Túto myšlienku sa snažia presadiť aj v Slovenskom rybárskom zväze.

Okrem toho zbierajú odpad, ktorý pri brehoch nechali okoloidúci aj niektorí rybári. „Často prídeme k vode a vidíme haldy odpadu, ktoré tam ostali po rybároch. Vidno to, pretože tam sú konzervy z kukurice, obaly z krmiva a silony, na ktoré chytajú,“ vysvetľuje Simon a dopĺňa, že rybárov sa snažia upozorňovať, aby si brali odpad so sebou.

Hlavnou aktivitou ich klubu je projekt Vráťme ryby do vody, v rámci ktorého vypúšťajú do Malého Dunaja nové ryby, aby v ňom obnovili prirodzený ekosystém. V rieke sa totiž za posledné dva roky udialo niekoľko ekologických havárií, po ktorých uhynulo asi dvadsať ton rýb.

Kraken preto nakúpil tisícky rýb, ktoré si deti si vzali do vedierok a postupne ich púšťali do Malého Dunaja. „Potom sa pozerali kadiaľ rybky plavú. Bolo to veľmi milé a emotívne. Nič také som ešte nezažil,“ spomína si Simon. Podľa neho ryby do vody vypúšťa aj rybársky zväz, no vie sa o tom málo – v klube preto chceli túto aktivitu spopularizovať.

Kraken
Kraken
Kraken
Kraken

Po vypúšťaní rýb Simon s deťmi a priateľmi upratovali okolie brehu rieky. V priebehu dvoch hodín naplnili veľkokapacitný kontajner – okrem iného aj do prírody vyhodeným záchodom, matracmi či skriňami.

Na konci brigády osadili na miesto informačnú tabuľu, ktorá graficky znázorňuje pôvodné druhy rýb žijúcich v Malom Dunaji: „K obrázkom sú priradené aj popisy, rodičia sa pri tabuli môžu zastaviť aj s deťmi, keďže sme ju osadili neďaleko ihriska v lesoparku Vrakuňa.“

Reakcie na ich aktivity sa rôznia. Niektorí nechápu, načo v klube márnia energiu, vraj tým aj tak nikomu nepomôžu. „Ale takí sme my ľudia. Niektorí sú za, iní proti nám bojujú. Spoločnosť je polarizovaná,“ hodnotí Simon.

Vypúšťanie rýb do vody plánujú zopakovať, ale vo väčšom. Do akcie chcú zapojiť viac detí, vypustiť do rieky viac rýb a vyzbierať viac odpadu. Oslovovať budú materské a základné školy spolu s detskými domovmi. Chceli by pre nich vytvoriť aj vzdelávacie pomôcky ako puzzle či pexeso s rybou tematikou.

„Nie vždy je to iba o chytaní rýb. Niekedy ,len‘ ideme k vode, kde sa v pokoji porozprávame. Je to forma aktívneho oddychu, ktorý je spojený s netradičnou aktivitou,“ uzatvára vedúci klubu.

Viac o Rybárskom klube Kraken a jeho aktivitách na krakenklub.sk.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.