Magazín

Združenie BAJKOM: Ružomberčania, ktorí ukazujú, ako zveľaďovať verejný priestor pomocou bicykla

„Naše združenie sa volá BAJKOM pretože sme si uvedomili, že toto jedno slovo je riešením aj odpoveďou na veľa problémov v meste. Nejde nám však len o väčšiu mobilitu a viac cyklotrás, ale najmä o edukáciu, menej áut, krajšie a zelenšie mesto a tvorenie komunity v Ružomberku.“

Bajkom
Lucia Matejová
Lucia Matejová
31. marca 2024

Občianske združenie BAJKOM zakladali štyria kamaráti – Mišo Kudlička, Roman Hruška, Miro Klíma a Laco Matej. Michal už v Ružomberku nežije, takže aktívni v meste zostali traja.

Pôvodne sa venovali oddychovej cykloturistike v prírode. Jedného dňa si však povedali, že okrem voľnočasovej aktivity, by bolo dobré preniesť ich vášeň pre bicyklovanie aj do každodennej dopravy v meste.

„Motiváciou bolo, že sme chceli po meste jazdiť bezpečne. No nielen my a zvyšok Ružomberčanov, uvedomili sme si, že naše mesto nemá ani meter cyklodopravného chodníka, len rekreačné cesty v okolí. Okrem toho nám začalo prekážať, že autá zaberajú čoraz viac miesta. Aj to, ktoré by malo patriť chodcom či cyklistom,“ vysvetľuje Roman.

Vtedy Laco prišiel s nápadom, aby začali tvoriť zábavno-edukačnú sériu videí Nebuď ako Laco! „To sú videá o mne a Lacovi. On zo seba robí trošku nevedomého, i keď reálne reprezentuje niektorých občanov Slovenska, a ja mu vždy vysvetlím, ako sa daná situácia dá riešiť pomocou bicykla. Chceme poukázať na to, že niektorí ľudia sú schopní ísť aj 200 metrov na niekoľko tonovom aute. Až tak im chýba sebareflexia,“ hovorí Miro, spoluúčinkujúci videí.

Videa zožali úspech po celom Slovensku a trojicu oslovili na spoluprácu aj mestá Trnava a Nitra. Chcú ich obsadiť do kampaní o tom, ako jazdiť v meste na bicykli a čo nesmie chýbať v základnej výbave. Takisto sú pravidelnými a čoraz žiadanejšími rečníkmi na konferenciách, webinároch a školách.

Spoluprácu však nadviazali aj s ich vlastným mestom. „Vedenie si nás začalo všímať vďaka našim projektom v rámci Európskeho týždňa mobility. Patril nim napríklad Bicybus, teda skupinová jazda detí s doprovodom ráno pred začiatkom vyučovania. Alebo kampaň Príďte bajkom, keď sme pre občanov dohodli bonusy a odmeny v rôznych prevádzkach, pokiaľ tam prišli bicyklom,“ vymenúvajú cykloaktivisti.

Zhodli sa, že ak chcú v meste niečo zmeniť, musia začať komunikovať s vedením. Prvýkrát samosprávu oslovili, keď sa dozvedeli, že sa chystá veľká rekonštrukcia pri mestskom úrade. Zaujímalo ich, či myslia aj na chodcov a cyklistov. Vzápätí ich mesto zavolalo na spoločné stretnutie, z ktorého vznikla dlhodobá spolupráca.

„Radili sme mestu, čo sa dá pre zlepšenie situácie aplikovať hneď, ale nastavovali sme spolu aj dlhodobé ciele. Odvtedy sme so samosprávou v kontakte, spolupracovali sme na mnohých projektoch. Často s nami veci konzultujú, no nám by nevadilo, aj keby sa to dialo ešte o niečo častejšie,“ smejú sa.

Síce fungujú len od roku 2021, no v meste sa im podarilo vytvoriť komunitu, s ktorou sa stretávajú vždy posledný piatok v mesiaci. Vypočujú si spätnú väzbu aj zisťujú, aké aktivity by ľudia uvítali do budúcna.

„Cítime sa tam dobre, komunitná chémia funguje presne tak, ako má. Vidíme záujem zo strany ľudí a dosiahli sme, že sa na nás v prípade potreby obracajú – no platí to aj naopak. A budeme ešte radšej, ak sa k nám pridajú ďalší členovia, sme tomu viac než otvorení,“ vyzýva Roman.

Viac o združení aj možnosti pridať sa k BAJKOM na bajkom.sk.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.