Magazín

Veronika Chylová: Žilinčanka, ktorá ukazuje, že vlastné potraviny sa dajú vypestovať aj na sídlisku

„Chceme, aby naša komunitná záhrada nebola len o pestovaní a okopávaní. Mala by byť najmä miestom, kde sa Žilinčania môžu dozvedieť viac o environmentálnych témach. A tiež miestom, kde sa môžu stretnúť s podobne zmýšľajúcimi fanúšikmi zelených tém.“

Veronika Chylová
Lucia Matejová
Lucia Matejová
17. marca 2024

Keď na Slovensko prišla pandémia a spolu s ňou aj pocit osamelosti, Veronika začala rozmýšľať, ako spríjemniť ľuďom toto obdobie. Spomenula si, ako jej známy hovoril o koncepte komunitných záhrad v zahraničí.

„Naša partia zelených nadšencov sa už predtým stretávala pri spoločnom kompostéri a práve pri ňom vznikla myšlienka, že by sme mohli naše aktivity rozvíjať. Okrem kompostovania sme sa chceli venovať aj pestovaniu,“ hovorí.

Na žilinskom sídlisku Hliny urobili prvé záhony a začali ich propagovať na sociálnych sieťach. Čoskoro sa začali ozývať aj ostatní obyvatelia sídlisk. Aj oni chceli svoj záhon, kde by si mohli pestovať paradajky či sadiť ovocné kríky.

Záhradu teda poriadne rozšírili a predtým nevyužívanú sídliskovú plochu premenili na nové záhony a komunitný priestor, ktorý okrem záhradkárčenia a si vymieňania priesad ponúkal aj možnosť utužovania susedských vzťahov.

„Vítaní boli, samozrejme, všetci, no dosť sme sa snažili prilákať rodiny s deťmi. Chceli sme do prírody dostať aj panelákové decká, aby pochopili, že to, čo dostávajú doma na tanieri, sa dá získať aj inou cestou ako nákupom v najbližšom supermarkete. Na záhrade dokonca máme aj detskú zónu – je tam veľká kopa hliny a deti s ňou vymýšľajú, čo sa im len zachce,“ vysvetľuje Veronika.

Momentálne majú v záhradke tri druhy členstva. Prvé je pestovateľské, keď si človek zaplatí členský poplatok za vlastný záhon, kde môže pestovať čokoľvek, čo nebude invazívne a netrčí na iný záhon. Keďže celkový počet záhonov je obmedzený, niektorí ľudia sú na „čakačke“ a dúfajú, že sa im čoskoro uvoľní nejaké políčko.

Zakoze
Zakoze
Zakoze
Zakoze

Druhý typ členstva je takzvané komunitné. Táto skupina môže neobmedzene využívať ponúkané priestory, obrať si úrodu zo spoločných ovocných kríkov či natrhať bylinky členovia sa môžu prísť porozprávať, grilovať alebo pomôcť s jarným upratovaním. Vlastné miesto na sadenie však nemajú.

„A nakoniec máme členov, ktorí sa chcú najmä prísť poradiť s ostatnými pestovateľmi. Chcú vedieť, ako urobiť záhony alebo prídu na prehliadku a potom robia niečo podobné u seba na sídlisku. Chceme, aby tu mohol prísť ktokoľvek. Aj keď plot okolo záhradky pomaly rastie, sme stále otvorení komukoľvek, kto je na nás a naša aktivity zvedavý. Sme veľmi radi, že s vandalizmom sme sa tu ešte nestretli. Veď všetci si tu medzi sebou dôverujeme a to sa asi šíri do okolia,“ usmieva sa Veronika.

Aj keď začali len v roku 2021, už toho stihli veľa. Okrem iného si založili občianske združenie Okopeme, prostredníctvom ktorého chcú šíriť svoje osvedčené „know-how“ a posmeliť ľudí v iných mestách, aby sa nebáli vybudovať si podobné komunitné záhradky.

„Máme ešte pred sebou veľký kus roboty a momentálne sa začíname pripravovať na leto. Budujeme tienenie proti horúčavám a rozširujeme posedenie na prednášky, ktoré chystáme k zeleným témam. Najbližšou aktivitou však bude výmena semiačok a odkopkov v sobotu 23. marca. Budeme mať aj špeciálneho hosťa, záhradnú architektku a odborníčku na permakultúru, ktorá bude rozprávať o dôležitosti pôdy,“ pozýva nielen Žilinčanov Veronika Chylová.

Viac o výmene SWAP-e semiačok 23. marca nájdete tu.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.