Magazín

Silvia Szabóová: Košičanka, ktorá ľudí učí, ako si spraviť čaro prírody doma na záhrade

„Ľudia radi chodia do prírody, sedia v tieni pod stromom, chodia naboso alebo sa napijú studenej vody priamo z horského prameňa. Tieto zážitky vyhľadávajú mimo svojich domovov, no dá sa to aj u nich na záhrade. My im ukazujeme, ako.“

Silvia Szabóová
Lucia Matejová
Lucia Matejová
10. marca 2024

Silvia je riaditeľkou združenia SOSNA, ktoré sa zameriava na environmentálne vzdelávanie študentov aj širokej verejnosti. Fungujú od roku 1991, takže patria medzi najstaršie „zelené“ organizácie na Slovensku.

„Do roku 1989 bola naša partia súčasťou trampského hnutia, takže sme mali blízko k prírode. Po Nežnej revolúcii sme sa sami seba pýtali, načo ešte čakáme – chceli sme vzdelávať ľudí, tak sme si založili organizáciu. Do dvoch rokov sme naše vízie zastrešili v SOSNE,“ opisuje vyštudovaná učiteľka.

S kolegami neponúkajú klasické vzdelávanie, aké by možno mnohí predstavili – žiadne tabule ani kriedy. Namiesto toho tím SOSNY berie „študentov“ priamo do terénu, kde lektor prakticky ilustruje všetko, o čom prednáša.

Organizácia spolupracuje so školami a organizáciami po celom Slovensku, špeciálne s učiteľmi, ktorí majú chuť viesť hodiny nielen v triedach, ale aj vo vonkajších priestoroch. S pomocou SOSNY sa žiaci napríklad učia, ako budovať klimatické záhrady či zelené strechy.

„Už len keď ich zoberieme niekam k jazierku – to je celý ekosystém. Mnoho vecí z učebnice biológie im vďaka tomu vieme ukázať v praxi. Je skvelé vidieť nadšenú mládež. Najradšej máme, keď žiaci tieto znalosti využijú aj mimo školy vo svojich obciach, mestských častiach alebo dovzdelajú zvyšok rodiny.“

Silvia Szabóová
Silvia Szabóová
Silvia Szabóová

Klimatické záhrady vytvárajú na verejných priestranstvách alebo za svojimi domami. Snažia sa poukázať na to, že čokoľvek, čo si človek užíva v prírode, sa dá robiť aj doma na dvore.

„Chceme, aby ľudia nemali za domom len čistý trávnik, ale aby videli všetky farby a cítili všetky vône, ktoré nájdu napríklad v lese. Preto im ukazujeme, kde vysadiť stromy, kríky či kvety a kde vybudovať jazierko alebo ako inak dostať na pozemok vodu, pretože v dnešných časoch klimatickej krízy je to až životne dôležité. Príroda nepozná odhrabávanie lístia na jeseň, zem je ním prirodzene pokrytá. A to sa snažíme naučiť aj ostatných – byť čo najviac spätí s prírodou,“ vysvetľuje Silvia.

Klimatické záhrady majú aj terapeutické účinky, takže ich vyhľadáva čoraz viac ľudí s fyzickými či psychickými ťažkosťami. Jeden z najväčších „boomov“ zaznamenali počas pandémie, keď bolo takmer nemožné opustiť domov, takže ľudia si chceli kúsok hôr alebo lúky priniesli k sebe.

Silvia filozofiu SOSNY opisuje ako súlad vzdelania, prírody a umenia. Práve preto organizujú aj zelené festivaly so sociálnym presahom. Patria k nim napríklad festival pomalého a zodpovedného cestovania Iné cesty alebo každoročný júlový festival SúLadenie.

„Musíme robiť aj krásne veci, lebo krása ľudí priťahuje najviac. Na festivaloch vytvárame priestor, kde sa podobne zmýšľajúci návštevníci môžu prepájať a spoločne vytvárať na Slovensku miesta s veľkým M. To sú pre nás také, ktoré zostávajú na pohľad krásne s čo najmenším zásahom človeka,“ uzatvára Košičanka.

Ak ešte nemáte program na prvý aprílový týždeň, môžete sa prísť pozrieť na tohtoročný festival SOSNY – Iné cesty 2024.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.