Magazín

Samuel Kovalik a Rastislav Ujmiak: Brezovičania, ktorí stavajú prvú turistickú útulňu na Orave

„Chceme posunúť turizmus na Orave o niečo vyššie. Máme tu síce veľa rozhľadní, ale ani jednu útulňu, kde by turisti mohli bezplatne prespať. Jednu sme sa rozhodli postaviť, a to na vrchu Skorušina, kade vedie viacero turistických chodníkov z rôznych strán.“

Lepšia dedinka
Lucia Matejová
Lucia Matejová
28. januára 2024

Príbeh združenia Lepšia dedinka začal letným kinom na futbalovom ihrisku v Brezovici, kde si diváci mohli rozprestrieť deky a doniesť občerstvenie, aby si pozreli film na veľkom plátne. Keďže kino malo úspech, jeho organizátori začali rozmýšľať, čo ďalšie by mohli pre domácich vytvoriť.

„Žijem v Bratislave už nejaký ten piatok a často chodím na Malú Baňu, vrch v mestskej časti Rača, kde je samoobslužný bufet, ktorý funguje na báze dobrovoľného príspevku do kasičky. Prišlo mi to ako perfektný nápad a chcel som niečo také priniesť aj na Oravu, pretože návštevníkov máme až-až. S „požehnaním“ Romana Kučeru, autora bufetu na Malej Bani sme teda spravili niečo podobné aj v Brezovici,“ rozpráva Rasťo, podpredseda občianskeho združenia Lepšia dedinka.

Lepšia dedinka
Lepšia dedinka
Lepšia dedinka

Kamaráti a rodina ich od nápadu najprv odhovárali. Vraj im búdku do niekoľkých týždňov zničia alebo si okoloidúci budú brať občerstvenie, no nenechajú žiaden príspevok. Nič také sa nestalo. Návštevníci prispievajú a bufet stále funguje.

„Myslíme si, že ide o akúsi kolektívnu imunitu. Ľudia si povedali, že keď búdku nezničili tridsiati pred nimi, prečo by ju ničili oni? Zaregistrovali sme dokonca, že k bufetu sa chodia prechádzať návštevníci z okolia, čo nás veľmi teší,“ hovoria Rasťo so Samom, predsedom združenia.

Zároveň dodávajú, že ak je niekto, kto za občerstvenie platiť nemusí, tak je to ich kamarát Peter Gabík, ktorý bufet navrhol aj zadarmo postavil. V poradí treťou iniciatívou dvojice bolo umiestnenie lesnej hojdačky na vrchu v Brezovici, odkiaľ je vidno Babiu horu či Oravskú priehradu.

Združenie tiež zorganizovalo Beh brezovickým chotárom a ich zatiaľ najväčším projektom je turistická útulňa na vrchu Skorušina. Má mať kapacitu 6 lôžok a ponúknuť nocľah priamo v oravskej prírode. Dizajn útulne navrhol ďalší Brezovičan – architekt Marek Turošák.

„Cez miesto vedie viacero turistických trás a vďaka svojej nadmorskej výške umožňuje pohľady na všetky svetové strany. Inšpirovali sme sa konceptom útulní na Ceste hrdinov SNP – kto pôjde okolo, môže sa ubytovať, vychutnať si východ slnka nad Roháčmi a presunúť sa ďalej,“ vysvetľuje Samo.

Lepšia dedinka
Lepšia dedinka
Lepšia dedinka

Peniaze na výstavbu združenie získalo vďaka crowdfundingovej kampani a iným darcom. Prihlásilo sa im tiež mnoho dobrovoľníkov, ktorí chcú pomôcť manuálne. Výstavba by sa mala začať na jar.

Tím Lepšej dedinky tvorí okrem Samuela a Rastislava aj Lívia, ktorá spravuje sociálne siete združenia, copywriterka Klaudia a najnovšie aj Zdenka, ktorá pomáha s administrovaním grantov.

Viac o organizácii nájdete na lepsiadedinka.sk.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.