Magazín

Patrícia Hatiarová: Študentka prekladateľstva, ktorá vytvára komunitu pre ľudí z fachu

„Knižný trh tvoria najmä preklady z cudzích jazykov a tie prinášajú do našej kultúry niečo nové. Podľa mňa je veľmi dôležité, aby sa naša kultúra neuzatvorila sama do seba.“

Patrícia Hatiarová
Nicol Rácová
Nicol Rácová
21. januára 2024

Pre Patríciu bola komunita dôležitá odmalička. No keď ako študentka prišla na univerzitu, kolektív stmeľujúce aktivity jej chýbali. „Dúfala som, že prídem do komunity ľudí, ktorí budú silno združení, budú chcieť spolu organizovať veci, budú sa zapájať a chopia sa každej príležitosti,“ spomína si dnes už piatačka prekladateľstva a tlmočníctva na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Takéto puto však našla vo vzdelávacom programe Sokratov inštitút, ktorý ponúka Živica. A rozhodla sa, že atmosféru odtiaľ prenesie pomocou verejnoprospešného projektu aj na svoju alma mater.

Prekladateľská obec kedysi organizovala Letnú a Zimnú školu prekladu. Patrícii sa podujatie, pozostávajúce z workshopov a vzájomného prepájania mladých a ľudí z praxe, páčilo, preto sa ho so spolužiačkou Ivanou Božíkovou rozhodli obnoviť.

Podarilo sa im dať dokopy organizačný tím študentov a študentiek a ostatné mesiace pracovali na prípravách. Získavali peniaze, hľadali priestory a zháňali hostí. Budúca prekladateľka hovorí, že ju to veľa naučilo. „Naučila som sa, že nemusím všetko niesť na vlastných pleciach a začala som lepšie delegovať prácu. Potvrdilo sa mi, že keď človek niečo chce a má okolo seba správnych ľudí, cieľ sa dá dosiahnuť.“

Organizátori očakávajú, že na ich Zimnú školu prekladu prídu zástupcovia všetkých slovenských univerzít, ktoré vyučujú daný odbor. „Chceme vytvoriť komunitu a viac sa spoznať. Človek sa oveľa lepšie aktivizuje v skupine, ako keď je sám.“

Podujatie sa bude konať v Banskej Bystrici od piatku 2. februára do nedele 4. februára. Účastníkom ponúkne workshopy, diskusie aj priestor na neformálne trávenie času.

Patrícia plánuje založiť s kolegami občianske združenie, aby mohli myšlienku sieťovania „ľudí „z fachu“ ďalej rozvíjať. „Každá profesia by mala mať okolo seba vytvorenú komunitu, aby sa zlepšovala. Keby sme sa navzájom nerozprávali a neprepájali, trvalo by nám to oveľa dlhšie a bolo by to oveľa ťažšie,“ uzatvára.

Ak chcete Zimnú školu podporiť, môžete to spraviť na donio.sk.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.