Magazín

TOTO! je galéria: Nadšenci, ktorí zbierajú a vystavujú unikátne slovenské ilustrácie

„Predtým než vieme čítať, vnímame príbehy cez obrázky v knihách. Aj malé dieťa vie vyhodnotiť, čo s ním tá-ktorá ilustrácia urobí a ako sa pri pozeraní na ňu cíti.“

TOTO! je galérie
Lucia Matejová
Lucia Matejová
7. januára 2024

Maliar a ilustrátor Miloš Kopták, sociálna poradkyňa Ida Želinská a grafická dizajnérka Mária Rojko sa spoznali pri zakladaní Asociácie ilustrátorov a pri vedení detských časopisov Včielka a Zornička.

Asociácii sa darilo dostať do povedomia vydavateľstiev mladých ilustrátorov. Jej zakladatelia si však uvedomili, že staršia generácia ostáva trochu opomínaná. „Nevedia sa tak dobre pohybovať v online svete a asociácia fungovala najmä ako digitálna platforma, takže si ju osvojila najmä mladá generácia, ktorá je v tom doma,“ hovorí Mária Rojko.

Prišli preto s nápadom založiť galériu, ktorá by mapovala dejiny slovenskej ilustrácie. Pred desiatimi rokmi si prenajali si priestory na Moskovskej ulici v Bratislave a galériu otvorili výstavou, venovanou umelkyni Jane Kiselovej-Sitekovej.

„Začali sme hľadať a skupovať ilustrácie, ktoré boli roztrúsené kade-tade po hradoch, galériách alebo len tak niekde v skladoch rodinných príslušníkov. Dostali sme sa k ozajstným skvostom, medzi ktorými bola ukrytá obrovská časť slovenskej histórie a kopec príbehov. Sami sme boli prekvapení, ako veľmi sme pri kúpe dávali na naše dojmy, pretože veľa diel sa spájalo s detstvom nás všetkých,“ vysvetľuje Miloš Kopták.

Časom dali dokopy úspory a začali nakupovať vo veľkom. Ako hovoria, za dekádu od vzniku sa im toho podarilo „naškrečkovať poženane“ – zozbierali vyše päťsto diel.

Je medzi nimi napríklad kultová edícia Stopy z vydavateľstva Mladé letá. Keby niekto poukladal diela tejto edície vedľa seba, vytvoria cestu dlhú od Bratislavy až po Banskú Štiavnicu. V zbierke tiež majú diela ilustrátora Jozefa Cesnaka a jeho Troch pátračov či kresby Roberta Bruna ku knihe Päť zázračníkov.

„Vychádzali sme z toho, že ilustrácia je prvé umelecké dielo, s ktorým sa stretávame. Chceli sme v ľuďoch vyvolať dojmy, ktoré pri knihách zažili už ako mladí. A to sa podarilo – chodievajú k nám aj dôchodcovia a ukazujú na kresby so slovami, že túto knihu čítali na základnej škole. Prichádzajú tiež rodičia s deťmi, aby im ukázali kus svojho detstva. Miloš hovorí, že kniha je prvá galéria človeka a to je také naše motto,“ usmieva sa Ida Želinská.

Galerijný plán majú pripravený aj na dva roky dopredu, pri každom autorovi si totiž robia výskum, ku koľkým jeho dielam je možné sa dostať. Ak je ich v dedičstve málo, musia hľadať inde. Nevystavujú len v Bratislave, spolupracujú s galériami v regiónoch po celom Slovensku.

„Ak máme výnimočné diela, radi ich po výstave posúvame ďalej, aby kolovali a dostali sa k čo najväčšiemu publiku. V každom regióne sú ľudia, ktorí radi čítajú, skúmajú a skladajú príbehy,“ hovorí trojica.

Okrem zberateľstva a vystavovania sa venujú aj fundraisingu. Začali s ním po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu. Zosieťovali viacerých autorov, ktorí im venovali svoje diela, s pomocou ľudí z platformy HalfPixel vyzbierali vyše 70-tisíc eur.

Vtedy pochopili, akú veľkú a silnú komunitu okolo seba vybudovali a aj to, že keď sa spoja s ďalšími umelcami a galériami, môžu pomôcť aj iným projektom. „Ak nie ste veľké meno ako Milan Lasica, je nesmierne ťažké získať u nás peniaze na niečo spojené s kultúrou. Peniaze z ďalšej zbierky sme použili na vydanie monografie Pavla Maňku. Podarilo sa nám to predajom Maňkových diel v našej galérii,“ vysvetľuje Miloš Kopták.

Ich cieľom, ku ktorému dlhodobo smerujú svoje aktivity, je založenie múzea ilustrácie. „Chceme nájsť inštitúciu, ktorá by bola vhodná na ukotvenie našej zbierky na ďalšie roky. Smejeme sa, že starneme, takže je najvyšší čas urobiť niečo pre to, aby sa naša práca zachovala a ukázať kurátorskej obci, že slovenská ilustrácia sa vyrovná akémukoľvek inému umeniu,“ vravia zakladatelia TOTO! je galérie.

Viac o galérii a výstavách nájdete na totojegaleria.sk.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.