Magazín

Michal Handzuš: Hokejista, ktorým mladým vysvetľuje, prečo je dôležité ísť voliť

„Prieskumy dlhodobo ukazovali, že mladí ľudia majú pocit, že politici sa o nich nezaujímajú. Mladí sú frustrovaní z toho, akým smerom sa krajina uberá a veľa z nich rozmýšľa, že odídu. Cieľom našej iniciatívy je ukázať im, že aj ich hlas vo voľbách môže ovplyvniť smerovanie Slovenska.“

Michal Handzuš
Lucia Matejová
Lucia Matejová
3. septembra 2023

Viaceré slovenské mimovládky a verejné osobnosti sa spojili a v júli na festivale Pohoda odštartovali kampaň s názvom Chcem tu zostať. Jej cieľom je poukázať na to, aké je dôležité ísť voliť a vyjadriť svoj postoj.

„Našou cieľovou skupinou sú najmä mladí, pretože oni sú budúcnosťou našej krajiny. Ak nepôjdu voliť, dávajú druhým možnosť rozhodnúť o tom, ako to tu bude vyzerať,“ vysvetľuje Michal, ktorý je spolu s expremiérkou Ivetou Radičovou a moderátorkou Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou jedným z ambasádorov projektu. Ponuku stať sa ním prijal najmä preto, že nechce, aby mladí ľudia dávali ruky preč od politiky.

Iniciatíva mala informačný stánok na viacerých slovenských festivaloch, organizuje diskusie po celej krajine a navštevuje stredné a vysoké školy. Michal bol napríklad diskutovať na gymnáziu v Detve.

„Jedno dievča tam povedalo, že sa s rodičmi síce snaží rozprávať o politike, no vníma, že majú úplne iné priority ako ona. To je podľa mňa úplne prirodzené, no malo to byť hnacím motorom, aby mladí nenechali za seba rozhodovať starších. Inak sa znova presadia priority starších a mladí sa budú opäť sťažovať.“

So žiakmi debatovali najmä o tom, že pred akýmikoľvek voľbami je dôležité určiť si priority a na základe nich hľadať medzi politikmi svojich zástupcov. Podľa Michala bolo na začiatku ťažké rozprúdiť diskusiu, pretože študenti sa až na pár výnimiek hneď v úvode priznali, že politické dianie aktívne nesledujú.

„Aj tak si myslím, že je dôležité sa s nimi dookola rozprávať a argumentovať, prečo je to dôležité. Hoci aj na 10 minút počas hodín občianskej náuky. Mládež je podľa mňa rozumná a keď sa dajú na stôl logické argumenty, vie ich zvážiť. No pokiaľ nad mladými len mávneme rukou, mávnu rukou aj oni nad voľbami,“ vysvetľuje Michal.

Počas „kampaňovania“ po Slovensku sa im viackrát stalo, že sa po diskusii išli ešte porozprávať s ľuďmi do publika. Často im aj návštevníci, ktorí boli rozhodnutí, že voliť určite nepôjdu, prišli neskôr povedať, že ešte raz zvážia, či predsa len nezmenia názor.

Celý projekt je apolitický a má slúžiť na osvetu. Iniciatíva ním chce šíriť povedomie o tom, ako funguje demokracia a pomôcť mladým rozhodnúť sa, aký druh politiky a svetonázoru im viac vyhovuje.

Bývalý hokejista sa stretol aj s názorom, že šport sa nemá miešať s politikou. Iní si zase myslia opak. Michal dokonca dostal viaceré ponuky vstúpiť do politických strán, no zatiaľ ich odmietol.

„Nie som len športovec, ale aj občan tejto republiky a chcem, aby napredovala. Ak tomu teda môžem kúsok dopomôcť touto občianskou aktivitou, budem rád. Na vstup do politiky to ale nevidím. Podľa mňa to by mali robiť iba experti v nejakej oblasti, ktorí prichádzajú aj na riešenia. Mojou témou je mládežnícky šport, no nemyslím si, že som na tom tak, aby som prinášal zmeny.“

Prieskumy ukazujú, že od júlového začiatku kampane sa zvýšilo percento mladých, ktorí chcú ísť voliť. „Vyzerá to veľmi fajn, no konečný výsledok uvidíme až prvého októbra,“ uzatvára Michal.

Viac o kampani Chcem tu zostať na pretovolim.sk.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.