Magazín

Katarína Tomulcová: Učiteľka, ktorá so žiakmi čistí chránené územia Hornej Oravy

„Ručne vytrhávame nálety drevín, pretože rašelinisko je obrovská zásobáreň podzemnej vody a chránené druhy rastlín, ktoré tam rastú, tú vodu potrebujú. Ak tam naletia semiačka z drevín, môžu im ju odčerpať – a tomu chceme zabrániť.“

Katarína Tomulcová
Lucia Matejová
Lucia Matejová
18. septembra 2023

Keď si Katarína nedávno otvorila školský email, zbadala v ňom informáciu o projekte Zapni sa pre Slovensko. Organizátori – občianska spoločnosť, firmy, inštitúcie – vyzývali ľudí, aby sa zapájali do užitočných dobrovoľníckych aktivít a spravili tak dobrý skutok pre krajinu.

„Hneď po prečítaní som vedela, že sa s našimi stredoškolákmi zapojíme. Už niekoľko rokov tak či tak organizujeme týždeň dobrovoľníctva, zameraný na čistenie Námestova. Navyše, keďže mojou srdcovou záležitosťou sú environmentálne témy, nebolo ťažké rozhodnúť sa, do ktorej kategórie aktivít sa pridáme. Rozhodli sme sa vyčistiť Klinské rašelinisko – jedno z 12 vzácnych rašelinísk na Slovensku,“ spomína si Katka.

Rašeliniská sú v období klimatickej krízy špeciálne dôležite kvôli zásobám podzemnej vody. To v obci Klina si Katka so študentmi zvolili po dohode s ochranármi. Keďže veľkú časť rašelinísk tvoria mokrade, museli si vybrať oblasti, kde sa môžu pohybovať bez toho, aby sa prepadli do vody.

Väčšinu ich dobrovoľníckej aktivity tvorí manuálna práca, no Katka ju vždy spája s ukážkou chránených rastlín a vysvetlením, čo idú robiť a prečo je to dôležité pre zachovanie charakteru územia.

„Do Klina chodíme vždy s inou triedou, ktorá sa prihlási, takže študenti sa pravidelne obmieňajú. Prídeme na rašelinisko, ochranári nám povedia niečo k teórii a môžeme začať s prácou – vytrhávaním náletov drevín. Celé to je začlenené do predmetu biológia, takže okrem toho, že je to prospešné pre prírodu, si v praxi ukážeme to, čo sa na hodinách učíme,“ vysvetľuje Katka.

Vraví, že žiaci si návštevy rašeliniska pochvaľujú, vraj sú omnoho dobrodružnejšie ako klasické hodiny biológie v škole. Takto môžu ísť na miesta, kam sa normálne nedostanú.

Popri práci sem-tam nachádzajú zaujímavé nálezy. Raz, keď zhrabávali trávu na Vtáčom ostrove, našla žiačka sklenenú fľašu a v nej odkaz v nemčine a kontaktné údaje. Chlapec, ktorý bol v tej oblasti ubytovaný, napísal, že ak niekto fľašu nájde, bude rád, ak sa mu ozve.

„Plánujeme pokračovať aj mimo výzvy Zapni sa pre Slovensko, činnosť chceme rozšíriť aj medzi iné školy na Orave. Žiaci sa viac naučia, lepšie pochopia prínos takýchto miest pre prírodu a ešte jej aj pomôžu,“ uzatvára pani učiteľka.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.