Magazín

Jana Bercelová z kultúrnej platformy NERV: Humenčanka, ktorá v meste vytvorila priestor pre súčasné umenie

„Pointa je priamo v názve platformy NERV. Zaujme tým, že evokuje skratku, no nie je to tak. Je to nerv ako citlivé zakončenie. Dá sa jednoducho podráždiť, je to niečo veľmi živé, prenáša rôzne signály – dobré aj zlé. Rovnako ako umenie.“

Jana Bercelová
Lucia Matejová
Lucia Matejová
27. augusta 2023

Jana študovala na londýnskej umeleckej škole, bývala v štvrti, kde sa to hemžilo kultúrnymi podujatiami. Ateliér si našla v niekdajšom kostole, ktorého jedna časť slúži začínajúcim umelcom a v druhej sa raz týždenne stále konajú bohoslužby.

„Keďže londýnske školy produkujú študentov v stovkách, šanca že vás uživí kariéra umelca, je mizivá. Podstatné je nájsť si prácu, vďaka ktorej budete vedieť zaplatiť účty a popri nej môžete rozvíjať svoj talent,“ opisuje Jana svoje začiatky. Hneď po škole preto začala pracovať ako detská terapeutka.

Situáciu jej skomplikoval Brexit, po ktorom životné náklady v Británii výrazne stúpli. Mnoho ľudí zo zahraničia sa kvôli tomu muselo vrátiť do svojich domovských krajín.

„To bol aj môj prípad. Bolo to náročné obdobie, keď som utekala z práce a do práce, nemala som čas poriadne využívať ateliér a aj tak som mala problém utiahnuť finančne môj život. Keď už toho bolo na mňa príliš, rozhodla som sa vrátiť späť do rodného Humenného.“

Prvýkrát odtiaľ odišla v sedemnástich. Z času na čas sa domov síce vrátila, no návrat bol iný ako tie predošlé. Jana prišla na východ Slovenska s množstvom energie, novými schopnosťami, skúsenosťami a predovšetkým s túžbou dostať do Humenného viac kultúry, ktorá jej tam chýbala.

„Ako prvú vec som potrebovala priestory, kde by bolo možné uskutočniť moje plány. Sadla som na bicykel, chodila hore-dole po meste a pozerala sa na zachovalé budovy, ktorých priestory by sa mi hodili – až som takú budovu našla. Entuziazmom som nadchla aj ďalších Humenčanov, a tak som získala okrem vysnených priestorov aj skvelú partiu. A NERV bol na svete,“ vraví Jana.

Najprv spolu pripravili dramaturgiu na jednu sezónu, potom na ďalšiu a už takto fungujú piaty rok. Podľa Jany stačilo „podráždiť“ jednotlivé nervy a program sa rozvíjal sám.

Ich platforma zastrešuje výstavy, diskusie, prednášky, divadelné vystúpenia, koncerty, filmové večery, čitateľské maratóny aj detské dielničky. Podstatné sú pre nich aj zelené témy, preto môžu ľudia prísť do NERV-u na SWAP – teda výmenu oblečenia či rastlín.

Okrem širokej verejnosti radi oslovujú aj náročnejších divákov, ktorí sa chcú o niektorých témach porozprávať do hĺbky. „Kvôli niektorým akciám ľudia cestujú aj z Bratislavy, centra Slovenska či z Čiech. Napríklad kvôli španielsko-britskej dvojici, ktorá na dva týždne prišla tvoriť do nášho centra,“ vymenúva.

V Humennom vďaka NERV-u vznikla komunita, ktorá sa stretáva u nich v záhradke. Pestujú tam spolu zeleninu a ovocie alebo organizujú pikniky. Majú aj keramickú dielňu, v ktorej sa raz týždenne stretávajú „Dievky z hliny“ - miestna skupina žien.

„Každé slovenské mesto by malo mať priestor, kde môžu lokálni umelci vystavovať alebo domáci prísť tráviť čas s ostatnými, diskutovať, načerpať energiu a vypnúť. Som nadšená, že NERV sa u nás takýmto miestom stal,“ uzatvára Jana. Hovorí, že do budúcna by chceli dať väčší priestor menšinovým žánrom a doposiaľ neetablovaným umelcom.

Viac o NERV-e nájdete na nerv.sk.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.