Magazín

Tím kultúrnej platformy Parta: Kamaráti, ktorí chcú vrátiť Martin na kultúrnu mapu Slovenska

„Existuje zákon, ktorý hovorí, že mesto Martin je národné centrum kultúry Slovákov, aj keď to tak momentálne nevyzerá. Chceme pre šikovných Martinčanov a Martinčanky vytvoriť miesto, kde sa môžu stretávať, spájať a spolupracovať na realizácii svojich nápadov.“

Andrea Kocianová a Laura Kösziklová
Lucia Matejová
Lucia Matejová
20. augusta 2023

Prvotná myšlienka založiť v Martine kultúrne centrum u jedného z aktuálnych členov Party vznikla pred približne pätnástimi rokmi, no kvôli rôznym okolnostiam sa ju nepodarilo dotiahnuť do konca.

„Keď sa to vtedy riešilo, mal som asi dvanásť rokov, no pred piatimi rokmi som sám začal organizovať vzdelávacie podujatia. Prišiel som za kamošmi, ktorí pracovali vo vlastných občianskych združeniach, s ambíciou spojiť ich. Povedal som im, že študujem v Prahe projektový manažment, a tak by ma mohli využiť, kým mám chuť a vôľu. Mne by to tiež pomohlo pri písaní diplomovej práce,“ spomína si Jakub Dušan Gallo, jeden zo zakladateľov Party.

Všetci sa zhodli, že sa vrátia k pôvodnému plánu spred pätnástich rokov, ktorým bolo vytvorenie kultúrneho centra. Spojili preto viaceré organizácie pod jedno „ozetko“ s názvom Parta. Okrem Jakuba tvorí tím Party ďalších šesť členov. Skupina však rada privíta nových „parťákov“ – ideálne šikovných Martinčanov, ktorí ešte nemali príležitosť prejaviť sa.

„V prvom rade je našim cieľom prepájať takýchto ľudí, pretože sme viackrát počuli, že Martin je mesto, kde ľudia medzi sebou nespolupracujú. Určite to chceme zmeniť.“

Parta organizuje viaceré podujatia, najobľúbenejším je martinská Pecha Kucha, teda formát, kde inšpiratívni hostia pripravia 20-slajdovú prezentáciu, no na komentár k jednej snímke majú len 20 sekúnd. Takýchto večerov bolo v Martine zatiaľ päť, prednosť na pódium dostali najmä miestni rečníci.

„Kolega z PARTY Rado Kolek to pekne vystihol - je pekné dopriať týmto aktívnym ľuďom aspoň na 6 minút a 40 sekúnd piedestál na predstavenie projektov, ktoré robia po večeroch popri svojich prácach. Na jednej z Pecha Kuchí bola napríklad Zuzana Herbrychová, ktorá pracuje pre Regionálne centrum podpory učiteľov. Viacerí martinskí učitelia sa vďaka jej pripravovanému projektu Zmena je tu dostanú k novým postupom vo vzdelávaní,“ vysvetľuje Jakub.

S kamarátmi sa aktívne sa zapájajú aj do občianskeho diania. Pred primátorskými voľbami organizovali diskusie a aktuálne sú súčasťou kampane Chcem tu zostať, ktorá vyzýva mladých ľudí, aby nenechali v septembri prepadnúť svoj hlas. „Máme nastavený jasný hodnotový a morálny kompas. Martin však vnímame ako veľmi konzervatívne mesto, kde ľudia vyznávajú najmä tradičné hodnoty.“

Do každého podujatia sa snažia zapojiť aj seniorov – či už ako poslucháčov, uvádzačov alebo ako návštevníkov. Preto sa pri výbere tém snažia byť multižánroví. Keď napríklad usporiadali prehliadku mestom po umeleckých dielach Fraňa Štefunku, väčšinu publika tvorili starší ľudia.

Najbližšie pripravujú Dni architektúry, ktoré sa v Martine konajú prvýkrát. Čakajú ich tiež Pecha Kucha večery a podujatia, na ktorých by učili martinské neziskovky, ako písať projekty a čerpať granty.

„Našim najväčším cieľom do konca tohto roka však je spraviť Partu o niečo profesionálnejšou. Chceme zamestnať na plný úväzok aspoň dvoch ľudí, aby sme nemuseli všetko robiť len na úkor voľného času. A tiež, aby bol dopad našich aktivít o niečo väčší,“ uzatvára Jakub.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.