Magazín

Ako sa darí hrdinom malých-veľkých príbehov

Arteterapeutka Karin Andrášiková a nadšenec Železníka Ladislav Bene sa obhliadajú za rokom 2020.

Palo Lacko
Palo Lacko
31. decembra 2020

„Vzhľadom na tohtoročnú izoláciu som hľadala iné možnosti, ako si pestovať vzťahy. Na nich mi proste záleží najviac. Bez nich je všetko šedé.“

S Karin sa Bystriny prvýkrát rozprávali na začiatku korony. Vtedy už dva mesiace bežala jej online arteterapia. Vyštudovaná psychologička chcela druhým ponúknuť priestor, aby mohli pomocou kreslenia skúmať svoje pocity z doteraz nevídaného.

„V marci 2021 to bude rok, odkedy sme začali. Vytvorila sa skupina asi dvadsiatich ľudí, ktorí sa stretávajú. Niektorí sa pripoja zakaždým, iní občas. Vďaka tomu, že sme spolu už dlho, sa cítia bezpečnejšie. A ja som si dovolila vytiahnuť osobnejšie témy,“ teší sa.

Nedávno maľovali situáciu, ktorá sa ich v poslednom čase niečím dotkla. „Vyšli z toho malé príbehy ľudskej dobroty. Bavili sme sa o tom, ako nám chýba byť s inými ľuďmi. Akúkoľvek drobnú človečinu preciťujeme hlbšie, lebo nemáme možnosť zažiť ju každý deň.“

Keď Karin hľadá pocit, ktorý vystihuje jej uplynulý rok, spomenie si na súťaž, v ktorej ho ľudia prirovnávali k jogovým pozíciám. „Mnohí si pre opis vybrali tie zraniteľné - polohu „smutného psa“ či dieťaťa. Pre mňa to však bola skôr pozícia bojovníka. Cítila som, že chcem odviesť oveľa viac práce a podporovať vzťahy v mojom živote.“

Ladislav Bene popri svojej „riadnej práci“ už roky zveľaďuje Železník. Do kedysi vychýrenej baníckej oblasti neďaleko Revúcej chodieval ešte ako malý. Dodnes je pre neho „oázou pokoja s krásnou prírodou a historickými pamiatkami,“ ktoré chce uchovať aj pre ostatných.

V aprílovom rozhovore s Bystrinami hovoril najmä o oživení miestneho kina s 90 ročnou históriou. „Jeho“ ozetko Skryté poklady Slovenska doň pomohlo získať novú techniku. S komunitou vytvorili chodník, pokosili trávu, osadili lavičky aj informačné tabule.

Cez leto sa pustili so skrášlenia jazierka. Vyčistili jeho breh i okolie, postavili hrádzu aj výpust. „Bola to náročná práca. Zorganizovali sme viacero brigád, spolu to bolo šesť pracovných dní. V podstate sa tam vytvorila stála partia ľudí,“ hodnotí dnes Ladislav.

Hoci s korona-obmedzeniami, aj tento rok s partnermi pripravili podujatie Poklady Železníka. Návštevníkov sprevádzali po robotníckych kolóniách a ukazovali im, ako sa kedysi tavilo železo. Pred Vianocami stihli vydať aj vypredať kalendár, ktorý mapuje banské diela Gemera.

„Najbližších desať rokov patrí Gemeru ako neobjavenej časti Slovenska,“ usmieva sa Ladislav. „Chystáme preto aktivity, aby sme počas ďalšej sezóny udržali u nás turistov dlhšie.“

Viac na Skryté poklady Slovenska

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.