Magazín

Martina Bolibruchová: Žilinčanka, ktorá študentom vysvetľuje, ako funguje politika

„Keď už bolo jasné, že predčasné voľby budú, v Zmudri sme si povedali, že je ideálny čas dať dokopy príručku pre prvovoličov. Médiá a sociálne siete ich zavaľujú kopou odporúčaní, koho voliť a koho nie. Pritom študenti niekedy nevedia, ako sa tvoria zákony alebo čo znamená pojem koalícia.“

Martina Bolibruchová
Lucia Matejová
Lucia Matejová
25. júna 2023

Martina je súčasťou neziskového vzdelávacieho projektu Zmudri. Tvoria náučné videá, ktorými chcú pripraviť mladých na „dospelácky život“. Na školy po celom Slovensku chodia prednášať o tom, ako kriticky myslieť, prečo ísť voliť alebo ako u nás fungujú dane.

„Vznikli sme v roku 2018 a odvtedy sa z veľkej časti venujeme aj politickému dianiu. Za ten čas sme o tom natočili kopu videí. Len čo situácia jednoznačne nasvedčovala tomu, že budú predčasné voľby, rozhodli sme sa, že je načase dať informácie dokopy aj v tlačenej forme.“

Jednu príručku o kritickom myslení a digitálnej bezpečnosti už na konte majú. Keďže s ňou mali na školách úspech, počítali s tým, že o niečo podobné s tematikou volieb budú mať študenti záujem. Martinu s kolegami motivovali aj prieskumy, podľa ktorých vyše 30 percent prvovoličov stále netuší, koho budú v septembri na volebnom hárku krúžkovať.

„Príručke sme dali názov Politika polopate. Rozdelili sme ju na dve veľké kapitoly a jednu bonusovú na záver,” vysvetľujem Martina. Obsah písala ona, no konzultovala ho s politológom Tomášom Madleňákom z Investigatívneho centra Jána Kuciaka a Erikom Lášticom z Katedry politológie Univerzity Komenského.

„Snažila som sa aj o rodovo citlivý jazyk, keďže som si uvedomila, aké ťažké niekedy je, zahŕňať pri písaní o politike ženy. Sú to samí politici, ministri alebo predsedovia.“

Prvá kapitola vysvetľuje to najzákladnejšie – ako funguje parlament a vláda, čo je pravica a ľavica, aký je rozdiel medzi liberálnym a konzervatívnym, ako sa prijímajú zákony, ako delíme moc v štáte a aj to, kto má aké kompetencie.

Druhá kapitola je zameraná na samotné voľby. Okrem informácií o ich priebehu sa čitatelia dozvedia, čo sa stane s hlasmi nevoličov a ako rozdeliť kreslá v parlamente. Posledná časť príručky je venovaná témam, ako sa kriticky rozhodovať, ako funguje populizmus a ako si overovať slová politikov.

„Niektorí žiaci si mysleli, že 10 percent hlasov vo voľbách znamená 10 kresiel v parlamente. Je veľmi potrebné, aby rozumeli všetkým procesom predtým, než pôjdu prvýkrát voliť,“ myslí si Martina.

Na fundraisingovej platforme práve prebieha kampaň, ktorej výťažok pôjde na grafické spracovanie, korektúru, tlač a distribúciu príručky po celom Slovensku. Stredné školy ju dostanú zadarmo a bezplatne bude k dispozícii e-verzia na stránke Zmudri.

Tvorcovia sa stretli s nadšením zo strany učiteľov, ktorí plánujú pred voľbami diskutovať so žiakmi, aby im pomohli spraviť zodpovednú voľbu. Dostali však aj spätnú väzbu v duchu, že politika do škôl nepatrí a majú im dať s príručkou pokoj.

„Ja som mala veľké šťastie, že s politickým názorom mojich rodičov sa stotožňujem aj po rokoch. Preto mi nevadí, že som ho od nich pri mojich prvých voľbách prebrala. No musím povedať, že by som počas môjho štúdia ocenila hodiny, kde by sme sa na voľby pozreli kriticky. Pri písaní príručky som sa aj ja sama naučila veľa nových vecí, preto dúfam, že pomôže prvovoličom rozhodnúť sa,“ uzatvára autorka.

Vydanie príručky môžete podporiť tu: donio.sk/politika-polopate.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.