Magazín

Učiteľka cez divadlo búra predsudky o deťoch z vylúčených komunít

Hrozne veľa pre mňa znamená, keď vidím v ich očiach radosť z úspechu, hovorí o svojich žiakoch Jana Pierová.

Jana Pierová
Palo Lacko
Palo Lacko
8. apríla 2023

„V triede máme medzi sebou väčší odstup, pri nácvikoch sme k sebe oveľa bližšie. Som súčasťou ich sveta. Objednáme si pizzu, smejeme sa a vystrájame spolu.“

Najprv to bol celkom obyčajný divadelný krúžok, akých býva na školách mnoho. Jana Pierová ho v roku 2016 založila krátko po tom, ako sa stala triednou učiteľkou na Základnej škole Podsadok v Starej Ľubovni. Navštevujú ju len deti z neďalekej vylúčenej komunity.

„Upútala som tým decká k aktivite, tancov a spevov boli asi presýtené. Privítali to, vďaka divadlu mohli prejaviť svoje emócie,“ spomína si. Pred prvým vystúpením zavolala k svojim žiakom so špeciálnymi vzdelávacími potrebami aj deti z „bežných“ tried, ktoré boli ťahúňmi.

„Páčilo sa im to. Mali kostýmy, stali sa z nich takí malí herci. A potom som už musela žiakov od seba odháňať, toľko ich chcelo chodiť do krúžku,“ smeje sa Jana. Keď sledovala, ako deti dostávali potlesk, uvedomila si, že do pre nich znamená veľa. Zvýšila kapacitu krúžku a začala si písať vlastné scenáre.

Artroma

V nácvikoch s deťmi pokračovala vo voľnom čase, aj keď mimoškolské krúžky zanikli. Po treťom vystúpení na súťaži Divadelné Košice si súbor Artroma všimlo mesto Stará Ľubovňa. Časti žiakov ponúklo miesto v umeleckej škole, kde s nimi Jana pracuje každý piatok poobede.

Druhú časť žiakov vedie v rámci svojho občianskeho združenia. A aby obe skupiny detí na javisku ladili, nacvičujú každú sobotu spolu.

„Robím to celé aj preto, aby si deti uvedomili, čo tvorí ich rómsku kultúru, históriu či jazyk a prečo je dôležité, aby ich poznali.“ Takto sa napríklad v divadelnej hre Zrkadlo rómskych duší žiaci a žiačky učili, prečo Rómovia kedysi žili kočovným životom.

Divadlo im tiež pomáha spracovať ťažké témy, ako je napríklad rómsky holokaust. „Snažíme sa umením búrať predsudky, aby nás majorita vnímala ináč,“ vysvetľuje Jana, ktorá je sama Rómkou.

Odkedy začala s divadelnými skúškami, prešlo jej nácvikmi 28 žiakov a žiačok. Dve inšpirovala natoľko, že sa po základnej škole rozhodli pokračovať v štúdiu na konzervatóriu a medzičasom sú druháčky. Aktuálne v súbore skúša 17 detských herečiek a hercov.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.