Magazín

Mária Mazúrová: Trnavčanka prepája mladých prírodovedcov s firmami, v ktorých by raz mohli pracovať

Mária je zakladateľkou organizácie NextStep Science, ktorá prepája mladých vedcov a vedkyne s potenciálnymi zamestnávateľmi z biznisu.

Mária Mazúrová
Nicol Rácová
Nicol Rácová
26. marca 2023

Počas posledného ročníka štúdia molekulárnej biológie si začala hľadať prácu. Rýchlo však zistila, že nepozná firmy, u ktorých by sa mohla a chcela zamestnať. „Vedela som o vedeckom trhu na Slovensku veľmi málo. Chýbali mi bližšie informácie alebo udalosti, ako napríklad kariérne dni, ktoré boli v iných odboroch bežné,“ vysvetľuje.

Napokon si našla miesto v Česku, kde vydržala rok, no myšlienka organizovať kariérne podujatia pre prírodovedcov v nej žila ďalej. „Hľadám, ako sa veci dajú urobiť, nie ako sa nedajú. Takže keď som našla problém a mala som pocit, že môžem prispieť k jeho riešeniu, tak to robím,“ hovorí. Rovnaký nápad ako Mária mala aj Simona Held Veselá, s ktorou na seba narazili na sociálnej sieti. A tak koncom roka 2019 začali organizovať prvý ročník konferencie Next Step Science.

Plány im však skomplikovala pandémia. „Ešte vo februári sme si povedali, že ak nezavrú školu, podujatie sa môže konať. Veď kto by zatváral školu, to sa určite nestane,“ spomína si, Mária. Konferenciu museli napokon zrušiť. O rok neskôr to skúsili opäť, tentokrát podujatie streamovali online. Odvtedy pozývajú študentov a firmy na stretnutie každoročne.

Ostatná konferencia sa konala ani nie pred týždňom vo Vedeckom parku Univerzity Komenského. Vyše 150 študentov malo možnosť zoznámiť sa so 16 firmami a inštitúciami.

NextStep Science
Foto: Miroslav Jalšovský
NextStep Science
Foto: Miroslav Jalšovský

Mladí vedci sa na stretnutiach nielenže dozvedia o možnostiach, ktoré predtým nepoznali, ale tiež spoznajú technológie, ktoré sú pre pracovný trh kľúčové. „Akademická a komerčná sféra si niekedy žijú vlastným životom,“ vraví Mária. Študenti sú v škole pripravovaní na výskum v akademickej sfére, s biznisom a jeho potrebami majú len malý kontakt. „Keď si potom neskôr hľadáme zamestnanie, môžeme naraziť na to, že komerčné firmy potrebujú ľudí s inými zručnosťami, ako máme my.“

Okrem samotnej konferencie organizuje Mária s kolegami diskusie s inšpiratívnymi osobnosťami zo sveta vedy a pracujú aj na podcaste.

„Je mi ľúto, keď ľudia zo Slovenska odchádzajú so slovami, že tu nič nefunguje a v zahraničí im bude lepšie. Myslím si, že slovenskí študenti aj spoločnosť majú potenciál, ktorý by bolo dobré využiť. Možno mnohých stačí inšpirovať a motivovať – dať im nádej, že to ide,“ hovorí.

Viac na nextstepscience.org.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.