Magazín

Veronika Kotradyová: Košičanka, ktorá mapuje, ako sa menia tradície v slovenských regiónoch

„V slovenských regiónoch sa rozvíja turizmus, vznikajú nové produkty a novotvary, no popritom sa objavuje aj veľa folklórneho gýču. Našim cieľom je dopomôcť k vhodnej alternatíve – pre ochrancov tradičnej ľudovej kultúry, folkloristov, aj pre nadšencov moderného umenia.“

Veronika Kotradyová
Foto: Ingrid Hagenhenrich
Lucia Matejová
Lucia Matejová
19. marca 2023

Dizajnérku a pedagogičku Veroniku Kotradyovú odvždy zaujímalo, čo je to „slovenský dizajn“ a ktoré prvky sú preň charakteristické a hlavne, prečo je také atraktívne sa ním obklopovať. Až v roku 2016 oslovila spolu s kolegyňami z Fakulty architektúry a dizajnu STU Michalou Lipkovou a Wandou Borysko etnologičku Zuzanu Beňuškovú zo Slovenskej akadémie vied a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a antropológa Juraja Podobu z bratislavskej Univerzity Komenského.

„Obaja sa dlhodobo skúmajú materiálnu tradičnú kultúru. Neskôr sa ku mne pridali ďalší kolegovia a vytvorili sme deväťčlenný tím. Táto téma sa totiž dá skúmať len medziodborovo a každý z nás vynikal v niečom inom. Projekt sme nazvali Identita.sk,“ spomína si Veronika.

Najskôr si určili oblasti záujmu, ktoré budú skúmať. Dostali sa medzi nich architektúra a staviteľstvo, kultúra, príroda a tradičné poľnohospodárstvo, remeslo, zamestnanie a dizajn, a tiež stravovanie a tradičná kuchyňa. Teoreticky pripravení nasadli do mikrobusu robiť terénne výskumy po celom Slovensku s cieľom nazbierať čo najviac bodov záujmu priamo na mieste.

Komoda
Komoda do predsiene inšpirovaná truhlicou na obylie. Dizajn Veronika Kotradyová.
Dámsky top
Dámsky top inšpirovaný stupavským krojom. Dizajn Boris Hanečka.

Zo sedemnástich regiónov stihli za tri roky prejsť deväť – zatiaľ. Skúmali, ako rozvíjať a interpretovať naše kultúrne dedičstvo a aké kreatívne stratégie pri tom použiť, aby sme v spojení so súčasným moderným dizajnom oživili naše tradičné produkty, služby a remeslá.

Vďaka osvetovým strediskám a regionálnym aktivistom sa dozvedeli, čo sa kde vyrába, aké príbehy formujú ten-ktorý región, čo je preň typické, na čo sú hrdí jeho obyvatelia hrdí a čo ich trápi.

„Organizovali sme aj diskusie, kde bolo vždy viacero záujmových a vekových skupín. Bola to silná skúsenosť. Pochopili sme, že tieto veci musíme robiť priamo v mestách a dedinách po Slovensku, nie vyvíjať niečo od stola v Bratislave,“ vraví Veronika.

Každý región zaujal výskumný tím niečím iným. Hont nazvali „našou spiacou krásavicou“, na Gemeri zasa cítili veľký vplyv baníctva a hutníctva nemeckých kolonistov, ktorí sa tam sťahovali kvôli baníctvu. Podpoľanie ich prekvapilo počtom majstrov a remeselníkov a zachovanými a zrekonštruovanými stavbami na lazoch. Najviac špecifické však pre nich bolo Záhorie, pripisujú to polohe medzi Rakúskom a Českom.

Magnetky
Magnetky. Dizajn Peter Daniel a Tatiána Lesajová.
Misy
Misy z tvrdého dreva od rezbára Štefana Fekiača z Detvy

„Prekvapilo nás napríklad, že čičmiansky vzor považujeme za reprezentatívny pre celé Slovensko, hoci sa u nás vyskytuje len na domčekoch v Čičmanoch a štylizoval ho architekt Dušan Jurkovič v 20-tych rokoch 20.storočia,“ opisuje Veronika.

Keďže ich s kolegami zaujímala aj tradičná kuchyňa, ochutnali množstvo špecialít – od gemerských gúľ, cez liptovské droby až po tradičné hontianske svadobné jedlo. Zhodli sa na tom, že regionálnych jedál máme tak mnoho a tak rozmanitých, že by túto pestrosť mohlo byť viac vidieť aj v reštauráciách, kde sú zväčša len halušky, pirohy a lokše.

Získané informácie zbierajú v databáze na webe projektidentita.sk. „V rámci projektu bolo vyvinutých viacero experimentálnych výrobkov a zozbieraných produktov od remeselníkov, ktoré boli vystavené v Dizajn štúdiu ÚĽUV. Túto jeseň sa s projektom chystáme pokračovať, stále nám chýba osem regiónov a z predošlých máme množstvo nespracovaných informácií. Keď sme začínali, nevedela som, aká je táto téma hlboká a široká,“ hovorí iniciátorka projektu.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.