Magazín

Nadšenci už štvrťstoročie učia mladých, ako kultivovať región Čierneho Baloga

Tím občianskeho združenia Vydra organizuje zážitkové tábory pod holým nebom, na ktorých vedie mládež k dobrovoľníctvu.

Lenka Zvedelová
Foto: Vydra – vidiecka rozvojová aktivita, o.z.
Palo Lacko
Palo Lacko
12. marca 2023

„Keď som pred šiestimi rokmi prišla na táborisko prvýkrát a zbadala to miesto, dostalo ma do kolien,“ spomína si Linda Zvedelová na svoj prvý tábor s občianskym združením Vydra. Dovtedy ju stanovanie vonku nelákalo, zmenila to až Vydrovská dolina na Horehroní.

„Predstavila som si, že môžem stráviť týždeň v panenskej prírode bez akéhokoľvek dopadu civilizácie. Zaujala ma aj myšlienka dobrovoľníctva – tvoriť niečo, čo je udržateľné. No a postupne som si tam budovala kamarátstva, ktoré vydržali doteraz a sú mi ako rodina.“

Linda vo Vydre dobrovoľníčila niekoľko rokov, medzičasom pre ňu pracuje. Ročne s kolegami zorganizujú šesť táborových turnusov, v ktorých sa zakaždým stretne asi tridsiatka detí či mládežníkov. Vydrovské tábory bývajú rýchlo vypredané a je o nich taký záujem, že ľudia sa radi registrujú aj ako náhradníci.

„Sú špecifické tým, že človek trávi týždeň v lese bez signálu. Varíme si vo vojenskej poľnej kuchyni a celé to má nádych dobrodružných čias,“ opisuje Linda. „No a súčasťou toho je aj dominanta Vydry, a síce že si v táboroch ,vychovávame´ dobrovoľníkov.“

Vydra
Foto: Vydra – vidiecka rozvojová aktivita, o.z.

Okrem voľnočasových aktivít s deťmi združenie totiž kultivuje okolie Čierneho Baloga a pomáha rozvíjať cestovný ruch v regióne – a to už od roku 1997. Ako zvyknú hovoriť, nadväzujú tým na dlhoročnú tradíciou mládežníckeho hnutia, ktoré v 80. a 90. rokoch zachránilo legendárnu Čiernohronskú železnicu.

Jej koľaje kládli ešte za Rakúsko-Uhorska, keď štát zistil, že preprava vyťaženého dreva po rieke je pomalá. Neskôr však vagóny nestačili autám, a tak železnicu zavreli. Pre turistov ju oživili až nadšenci a dobrovoľníci z okolia.

Takto združenie Vydra štátu dlhodobo pomáha rozvíjať a udržiavať lesnícky skanzen, ktorý verejnosti približuje prácu v lese. Tento rok oslávi dve dekády od svojho vzniku.

Organizácia tiež prevádzkuje informačné kancelárie – jednu v areáli stanice obnovenej železničky, druhú v lesníckom skanzene. Turisti a turistky v nich nájdu tipy na výlety do okolia aj výrobky od miestnych remeselníkov – košikára, včelárov, keramikárov či drevorezbárov.

Aktuálne tvorí komunitu okolo združenia asi tridsať mladých ľudí, ktorí sa poznajú a pravidelne stretávajú. „Ale mali sme aj časy, keď sme museli zvládať povinnosti s dvomi dobrovoľníkmi a Vydra fungovala,“ usmieva sa Linda.

Vraví však, že stále s nimi sú aj tzv. „starí“ stromáci a stromáčky, ktorí do regiónu prišli pred tridsiatimi rokmi za stanovaním pod holým nebom. „Vracajú sa sem, aby nám pomáhali udržiavať štafetu romantických letných táborov v čiernobalockých dolinách“.

Viac na www.vydra.sk alebo VYDRA - vidiecka rozvojová aktivita.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.