Magazín

Označuje výrobky, ktoré vydržia dlhšie, lebo sa dajú ľahko opraviť

Denisa Laluhová nechce pre jednu pokazenú súčiastku vyhadzovať celý výrobok.

Denisa Laluhová
Nicol Rácová
Nicol Rácová
6. novembra 2022

„Prišlo mi to ako revolučná myšlienka. Je to riešenie, ktoré chýba – nemáme tak označované výrobky a potrebujeme to. Potrebujeme, aby k tomu výrobcovia boli vedení. Mali by vedieť, čo ponúknuť zákazníkovi, aby si mohol ich výrobok v prípade potreby sám opraviť.“

Daniela Laluhová vedie neziskovú organizáciu Repairably, ktorá ponúka certifikáciu opraviteľnosti produktov. Ak pri nejakom výrobku svieti ich logo, znamená to, že ho za rozumný peniaz zvládne opraviť aj bežný spotrebiteľ.

„Účel projektu je, že keď sa mi napríklad pokazí koliesko v počítačovej myši, nemala by som musieť vyhodiť celú myš, ale len to koliesko, ktoré prestalo fungovať,“ vysvetľuje Daniela. Takto sa totiž do koša zbytočné dostanú aj súčiastky, ktoré pokazené nie sú.

„Je to idea, ktorá je podľa mňa nesmierne silná. Ide o systémový prístup, ktorý by zároveň mohol riešiť aj množstvo vedľajších problémov, ktorým ako spoločnosť čelíme. Nie je to len o opraviteľnosti. Spája sa s tým aj správne dizajnovanie výrobkov, obmedzenie odpadu,šetrenie zdrojov, či zníženie emisií CO2, ktoré je spojené s prepravou,“ dopĺňa.

Okrem iného má projekt aj vedľajšie efekty, akými je napríklad podpora secondhand trhov. Ak je výrobok kvalitný a ľahko opraviteľný, môže ho používať aj druhý či tretí spotrebiteľ. Opraviteľnosť má navyše aj ekonomické výhody – vzniká viac servisov, ktoré zamestnávajú ďalších ľudí.

Oprava by podľa Daniely mala byť tak jednoduchá, ako je kúpenie si nového výrobku. „Tak ako keď si v internetovom obchode vyklikávam nový produkt, rovnako si objednám súčiastku a viem si ho sama opraviť,“ vysvetľuje.

Repairably zatiaľ certifikovalo dve slovenské firmy. Jedna vyrába kompostéry, druhá pomôcky na cvičenie s vlastnou váhou. Momentálne je v procese testovania a certifikácie ďalšia. S kolegami však myslia globálne a veria, že časom sa o ich nálepku opraviteľnosti budú uchádzať aj zahraničné firmy. Štandardne trvá proces certifikácie asi dva mesiace.

Okrem certifikácie výrobkov sa neziskovka venuje aj osvete. Daniela chodí o myšlienke opraviteľnosti diskutovať na školy a prízvukuje ju aj študentom produktového dizajnu – snáď budúcim tvorcom opraviteľných výrobkov. Pred pár dňami v Repairably spustili platformu, kde si ľudia môžu navzájom zdieľať skúsenosti o tom, ako si čo svojpomocne opraviť.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.