Magazín

Vysokoškoláci, ktorí premenili zanedbaný asfalt v Mestskom parku na živý komunitný priestor

Martin Péchy a Kristína Horinková v polovici júla otvorili brány ich premiérového projektu – verejného priestoru Playko v Košiciach.

Martin Péchy a Kristína Horinková
Lucia Matejová
Lucia Matejová
21. augusta 2022

„Chceli sme mať v meste pekný priestor, kam budú môcť Košičania chodievať za socializáciou. Niečo funkčné, farebné a plné života, aby sa tam dalo športovať, prejsť sa s deťmi, spraviť výstavu aj zorganizovať hudobný koncert.“

Martin oslovil cez sociálnu sieť Kristínu, aby sa k nemu pridala pri vytváraní komunity pre mladých, ktorí chcú pomôcť rozvoju. V roku 2019 tak vzniklo občianske združenie Dobrý Kolektív, ktoré spoločne vedú. On ako projektový manažér, ona ako kreatívna producentka. Hovoria však, že fungujú ako jeden.

„Ozetko tvoríme len my dvaja, no do našich projektov sa môže zapájať viacero ľudí. Na jednom môže pracovať taká skupina ľudí, na druhom zase iná. Dobrovoľníkov prepájame s odborníkmi z rôznych sfér, aby bol výsledok kvalitný,“ vysvetľujú.

V polovici júla slávnostne otvorili brány ich premiérového projektu – obnoveného verejného priestoru v košickom Mestskom parku, ktorému dali názov Playko.

„Ako Košičan som túto asfaltovú plochu dlhodobo registroval. Domáci cez ňu dennodenne prechádzali, no nič sa tam nedalo robiť. Chcel som jej nájsť využitie, no vedel som, že sám to robiť nechcem ani nezvládnem. Obrátil som sa preto na Kristínu, ktorá sa ku mne pridala“ hovorí Martin premene zanedbaného priestoru.

Na úvodnom stretnutí si povedali, že im na realizáciu budú stačiť dva mesiace a podstatne menej peňazí, než tomu bolo skutočnosti. Teraz sa smejú na príbehu, ako dvadsaťročné deti prišli s nadšením za vedením Košíc, že chcú prerobiť časť Mestského parku a budú radi, ak sa k nim mesto pridá, pretože bez neho to nebude možné zrealizovať.

„Naša naivita sa celý čas stretávala s realitou. No to bolo na tom celom najkrajšie – nevideli sme problémy, len to, že všetko sa dá vyriešiť. A dostačujúca bola aj naša túžba a motivácia, aby sme získali na našu stranu aj ostatných. Vôbec sme pritom nevedeli, čo nás čaká. Celý tento proces pokus-omyl nás formoval za pochodu.“

Keď im mesto projekt schválilo, hľadali ľudí, ktorí im pomôžu s architektonickým návrhom a jeho realizáciou. Dostali kontakt na fotografa a kreatívca Lousyho Aubera, ktorý stojí za novou fasádou Hotela Kyjev v Bratislave. Keď mu Kristína predstavila Playko, nadchlo ho tak veľmi, že z pôvodnej plánovanej konzultácie, bola napokon spolupráca.

„Práve vďaka Lousymu sme boli pozvaní do architektonického štúdia Sadovsky&Architects. Na stretnutie sme išli s malou dušičkou. Vedeli sme, že je to renomované štúdio, ktoré robí skvelé projekty. Napriek tréme, ktorú sme mali, sme odprezentovali, čo plánujeme a hoci sme to nečakali, povedali, že idú do toho s nami.,“ spomínajú na začiatky.

Ešte im do tímu chýbal dizajnér. Skúsili šťastie u Martina Jenču zo štúdia Milk, a tak bol grafický návrh Playka na svete.

„Myslím si, že týchto špičkových ľudí vo svojich oblastiach, sme si získali autentickou komunikáciou a úprimnosťou. Nemali sme peniaze na to, aby sme kohokoľvek zaplatili. Všetci to robili bez nároku na honorár, čo považujeme za niečo krásne a výnimočné,“ konštatujú zakladatelia Dobrého Kolektívu.

Projekt PLAYKO môžete podporiť na kolektiv.sk

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.