Magazín

Košičan upevňuje susedské a medzigeneračné vzťahy v Bratislave

Desaťročné zážitky Dušana Martinčoka so susedskou komunitou a seniormi vyzreli na druhú knihu.

Dušan Martinčok
Autor knihy Niekto sa nájde a spoluzakladateľ občianskeho združenia Zrejme Dušan Martinčok
Palo Lacko
Palo Lacko
18. augusta 2022

„Jedna staršia pani odvedľa mala ťažkosti s chodením. Potrebovala preto prístup ku kontajneru, ktorý bol bližšie. Ten však patril k nášmu, teda inému vchodu. Snažil som sa, aby pani dostala kľúčik od nášho kontajnera, ale akurát som prišiel do susedského sporu so zástupkyňou vlastníkov bytov. Veľmi ma ranilo, že k sebe vieme byť takýto.“

Bol to len neveľký stacionár pre seniorov v jeho vnútrobloku, no Dušanovi priniesol mnoho priateľov a dostal mu pod kožu tému starnutia. Keď ho v roku 2017 mestská časť zrušila, s kamarátkou Táňou rozmýšľali, ako zachovať spoločné zážitky. Až vzniklo združenie Zrejme.

„Na troskách stacionára sme postavili Stanicu Záhreb – akési nomádske medzigeneračné kultúrne centrum. Nomádske preto, lebo nemáme vlastnú budovu. Využívame existujúcu infraštruktúru v okolí našej ulice v Bratislave,“ vysvetľuje Dušan, ktorého priatelia volajú Dušo.

V neďalekej knižnici majú medzigeneračný knižný klub, kde čítajú knihy a rozprávajú sa o nich. Pistoriho palác sa zas stal domovom pre ich tanečné seansy a storytellingové stretnutia.

„Ľudia sa stretnú a posadajú si dokola, ako keď sa kedysi páralo perie. Potom si vyberieme nejakú tému, napríklad: priateľ, ktorý ma zachránil. Každý má vyhradený rovnaký čas a povie ten svoj príbeh. A my všetci sme očarení, akí rozprávači sa v nás skrývajú.“

Obálka knihy
Autormi obálky sú maliarka Dominika Žáková a grafický dizajnér Martin Mistrík

Raz skupina takto hľadala príbehy v bratislavskej synagóge. O histórii židovskej komunity im rozprával lektor, ktorého otec zomrel v koncentračnom tábore. V jeden moment sa Dušana opýtal, či nie je príbuzný Martinčokovcov z Prešova. Dušan prikývol a zistil, že lektor je jeho nevlastným strýkom z druhého kolena.

„Jeho mama si vzala za muža brata môjho starého otca. Všetci sme sa na seba neveriacky pozerali, tento moment si budeme v sebe niesť do konca života,“ vraví Dušan. Strýko, ktorého vtedy spoznal, dodnes chodí na ich storytellingové stretnutia.

Zážitky so susedskou komunitou a seniormi vyzreli na medzičasom druhú knihu. Prvá zachytávala chvíle, ktoré Dušan zažil so seniormi v zrušenom stacionári.

Tú najnovšiu tvorí desať príbehov ľudí, ktorých spája život v spoločnej bytovke – a tiež novo prisťahovaný chlapec, ktorý rád sedáva s knihou na schodoch a sem-tam tam nechtiac započuje, čo prenikne za zatvorené dvere.

„Stále ma zaujímala odvrátená stránka susedských vzťahov a to, čo sa deje mimo spoločensky radostných stretnutí,“ vysvetľuje Dušan. „Fascinovala ma predstava, že sa pozerám na fasádu domu, odlúpnem ju a vznikne z neho akýsi domček pre bábiky, do ktorého vnútra vidím.“

Knihu nazval Niekto sa nájde, pretože hoci je fikciou, vychádza z Dušanovej desaťročnej susedskej skúsenosti, v ktorej sa môže kde-kto rozpoznať.

„Akokoľvek si myslíme, že sme v bytoch izolovaní od druhých, celkom sa to nedá. Prepája nás logistická sieť schodísk, spoločných priestorov a – vzťahov,“ vraví.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.