Magazín

Študentka pestuje v mládeži lásku k remeslám

Belinda Rašnerová pripravila pre školákov workshopy, ktoré im ukazujú čaro manuálnej práce.

Belinda Rašnerová
Palo Lacko
Palo Lacko
25. júla 2022

„Ukázalo sa, že keď sa deti nevenujú manuálnej práci len preto, že musia, ale majú na to dobrú motiváciu – napríklad, že vďaka remeslám sa dá dobre zamestnať –, pomáha im to zlepšiť si zručnosti.“

Koncom mája sedeli v jednej z tried zvolenskej základnej školy šiestaci spolu so siedmakmi a v ruke mali vrecko s cukrovým krémom. Učili sa, ako upiecť chutný mafin. Keď koláč dokončili, urobili mu z čučoriedok „oči“ alebo ho ozdobili posýpkou.

„Pani učiteľky ma pred workshopom varovali, že žiaci budú možno robiť cirkus,“ smeje sa Belinda Rašnerová. „Keď ale cukrárka začala rozprávať o starých receptoch na perníky a o tom, ako ľudia uchovávali potraviny predtým, než vynašli chladničku, nikto sa ani nepohol – všetci zaujato počúvali.“

Študentka Sokratovho inštitútu, vzdelávacieho programu mimovládnej organizácie Živica, dlho rozmýšľala, aký projekt na pomoc komunite si v rámci štúdia vyberie. Najprv si robila rešerš, aby našla spoločenský problém, k riešeniu ktorého by vedela prispieť.

„Vedela som, že to má byť niečo s vzdelávaním, pretože študujem v Trnave pedagogiku – kombináciu výtvarníctva s angličtinou,“ vysvetľuje. Až sa v jeden moment dozvedela, že na Slovensku máme veľký dopyt po remeselníkoch, ktorých je však nedostatok.

„Pritom to vôbec nie sú podradné práce, a to ani finančne. Pozerala som si štatistiky a zistila, že platovo sa tieto profesie vyrovnajú ľuďom, ktorí robia psychickú prácu,“ vraví Belinda. Dodáva tiež, že deti strácajú jemnú motoriku a mnohé majú pocit, že škola ich nepripravuje na ozajstný život.

Svoj študentský projekt nazvala RemesLove, lebo ním chce motivovať mladých k láske k manuálnej práci a „živým“ remeslám. Pracuje v ňom so žiakmi druhého stupňa základnej školy, ktorí si budú čoskoro vyberať ďalšie smerovanie.

Belinda pre nich pripravila praktické workshopy, na ktoré pozvala cukrárov, reštauratérov a drevárov zo stredných odborných škôl. Okrem pečenia tak žiaci skúšali vyrábať hmyzie búdky či modelovať zo sadry.

„Potom som im dala vyplniť dotazník a dostala som veľmi dobré ohlasy. Niektorým sa dané remeslo zapáčilo tak, že by ho chceli ďalej robiť. No aj tí, ktorí by sa žiadnym živiť nechceli, by privítali viac manuálnej práce na školách,“ vysvetľuje.

Okrem workshopov Belinda chystá ešte čosi – zbiera a dokumentuje príbehy slovenských remeselníkov, ktoré chce vydať ako detskú knihu.

A hoci sama by si o sebe netrúfla povedať, že ovláda nejaké remeslo, k manuálnej práci tiež nemá ďaleko. Rozhovor s Bystrinami ju zastihol pri maľovaní parkovacích tabúľ na hudobno-tvorivý festival Cesta srdca, ktorý spoluorganizuje.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.