Magazín

Objavte Poloniny – festival, ktorý vznikol počas lockdownu

Pozorujte hviezdy bez svetelného smogu, objavte rusínske tradície a zažite unikátny kúsok Slovenska aktívne a všetkými zmyslami. Navštívte od 19. do 21. augusta zážitkový festival Objavte Poloniny.

Objavte Poloniny
Foto: Objavte Poloniny
Jana Gombošová
Jana Gombošová
14. júla 2022

Všetko sa to začalo túžbou podporiť miestny región a remeslá. Výsledkom je originálny festival, kde zažijete nezabudnuteľné pozorovanie hviezd, prespanie v pralese, výrobu mastičiek z bylín, program v domčeku deduška Večerníčka, výrobu keramiky, pečenie chleba, pozorovanie vtákov či kurz viachlasného spevu. Jednoducho – príroda, remeslo, Rusíni.

Eva Kocanová a Soňa Kožárová sa spoznali pri spolupráci na podpore pútnického turizmu. Pracovne aj ľudsky si sadli a vzniklo z toho priateľstvo. „Samotný nápad na festival vznikol cez lockdown v roku 2020. Prišla som s konceptom, ukázala ho Soni a začali sme. Celý projekt sme zrealizovali v priebehu 3-4 mesiacov,“ spomína si na začiatky Eva.

Pri vzniku festivalu sa inšpirovala v snažení Róberta Vica – aktivistu, ktorý chcel spropagovať Rusínov počas sčítania obyvateľov v roku 2021.

„Zviditeľnenie Rusínov sa mi ako nápad páčilo. Premýšľala som však, ako to uchopiť. Nakoniec sme to lokalizovali do Národného parku Poloniny, ktorý má čo ponúknuť ako samostatná destinácia,“ vysvetľuje Eva.

Soňa Kožárová
Soňa Kožárová
Katarína Romanová
Katarína Romanová
Eva Kocanová
Eva Kocanová

„My sme chceli urobiť niečo v oblasti cestovného ruchu, ktorý je dôležitý pre regionálny rozvoj okresu Snina. Moji rodičia sú Rusíni, čiže pre mňa to bola aj citová záležitosť. Festival sme teda postavili tak na prírode, ako aj na tradíciách.“

Od myšlienky k realizácii však bola ešte dlhá cesta. Eva so Soňou študovali materiály a vybrali sa za starostom Uliča, ktorý im zorganizoval stretnutie starostov miestnej doliny. Porozprávali im o svojom nápade a získavali kontakty na remeselníkov i umelcov, ktorí by mohli byť súčasťou programu.

„Veľa sme sa stretávali, skladali sme program, vysvetľovali remeselníkom projekt a riešili dramaturgiu. Rovnako sme si museli zriadiť občianske združenie a webstránku. Prvý ročník bol pracovne najintenzívnejší. Ďalšie ročníky robíme aktualizáciu, pridávame nové zážitky, riešime marketing. V začiatkoch bolo najmä veľa terénnej práce, vysvetľovania a práce s ľuďmi,“ vraví Eva.

S technikou im pomáhal Peter Urban a tento rok sa k tímu pridala Katarína Romanová, ktorá na začiatku ruskej invázie dobrovoľníčila v obci Ubľa, kde sa zoznámila s Evou.

„Debatovali sme o združení Take naše a projekte Objavte Poloniny. Zapáčil sa mi. Eve často hovorím, že mám chuť pobozkať jej mozog, lebo premýšľa ďaleko za horizont,“ smeje sa Katka.

„Chceme dotiahnuť do Polonín turistov, ale aj ukázať miestnym krásu vlastného kraja. Pre mňa je to aj o tom, že ponúkneme remeselníkom spôsob, ako sa predať a ako si zarobiť vlastnými rukami, nakoľko v tejto oblasti Slovenska je málo pracovných príležitostí. Rovnako je cieľom pripomínať, že na Slovensku žijú aj Rusíni, ktorí majú svoj jazyk, tradície a sú našou súčasťou,“ dodáva.

Objavte Poloniny
Foto: Objavte Poloniny
Objavte Poloniny
Foto: Objavte Poloniny
Objavte Poloniny
Foto: Objavte Poloniny
Objavte Poloniny
Foto: Objavte Poloniny
Objavte Poloniny
Foto: Objavte Poloniny
Objavte Poloniny
Foto: Objavte Poloniny

Podujatie Objavte Poloniny funguje na jednoduchom princípe. Človek si na webe vyskladá zážitky, ktoré chce absolvovať – má ich na výber asi 25. Lístky na nich si ideálne kúpi na webe festivalu. Zážitky sú často limitované miestom, preto sa radšej netreba spoliehať na kúpu na mieste a treba si zabezpečiť vstupenky v predstihu. Ideálne už teraz.

„Cena je navrhnutá samotným poskytovateľom zážitku a 80 percent z nej ide priamo jemu. My organizátori si necháme 20 percent z ceny vstupenky a hradíme z nich organizáciu – techniku, program, marketing,“ vysvetľuje Soňa a vymenúva novinky tohto roka.

„Dozviete sa všetko o konope, jeho pestovaní a mnohostrannom využití. Spoznáte výrobu živicových šperkov, či karpatskú výšivku. Okrem noviniek sa návštevníci môžu tešiť na obľúbené pozorovanie nočnej oblohy, prechádzky pralesom či cyklotúry so sprievodcom. Zoznam všetkých zážitkov je dostupný na našom webe a sociálnych sieťach.“

Návštevníkov čaká aj výstava fotografií Pavla Vavroušeka v Novej Sedlici a prekvapenie, ktoré je vraj tajné. Zážitkový festival Objavte Poloniny sa tento rok koná od piatku 19. do nedele 21. augusta.

Viac o podujatí a jednotlivé zážitky nájdete na objavtepoloniny.sk.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.