Magazín

Ukrajinka založila v Košiciach centrum pre prichádzajúce matky s deťmi

Viktoryia Bondarenko chce pomôcť deťom, ktoré stratili domov, kamarátov, hračky a často aj otca.

Viktoryia Bondarenko
Palo Lacko
Palo Lacko
26. júna 2022

„Títo ľudia neprišli kvôli tomu, že chceli lepší život. Utekajú pred vojnou. Deťom zrazu všetko zmizlo – kamaráti, škôlka, hračky, posteľ, ale aj ocko a dedko.“

Bolo krátko po začiatku ruskej invázie, keď sa Viktoryia vybrala do SOS centra, ktoré založilo košické Staré Mesto, aby podporilo ľudí z Ukrajiny. Priniesla veci pre utečenky a utečencov, pomáhala s ich triedením, hľadala pre ľudí ubytovanie a tlmočila.

V Košiciach už žila štyri roky, no pamätala si, aké náročné bolo prísť s deťmi do inej krajiny. S manželom kedysi bývali v Charkive a Kyjive, no pár rokov po anexii Krymu Ruskom sa rozhodli, že Ukrajinu kvôli deťom opustia, hoci ju obaja milovali.

Keďže muži z krajiny odísť nesmeli, prichádzali od 24. februára na Slovensko najmä matky s deťmi. Po krátkom vydýchnutí si čakalo ženy vybavovanie na úradoch, ktoré sa však ukázalo byť výzvou. Ako mohli niekam odísť, keď im nemal kto postrážiť syna či dcéru?

Viktoryia sa preto rozhodla, že im pomôže. S podporou mestskej časti a iných ľudí zohnala zadarmo priestor, vďaka Karpatskej nadácii ho zariadili a v apríli otvorili denné centrum. Deťom, ktoré u nás nemohli nájsť škôlku, sa v ňom venujú učiteľky a vychovávateľky z Ukrajiny.

Hrajú s nimi hry, chodia spolu na výlety či do kina, učia sa slovenčinu. Deti tak opäť získavajú akú-takú štruktúru dňa a sú v kontakte s kamarátmi. Mamičky zas majú čas na úrady alebo hľadanie práce. Aj ony však v centre nachádzajú útočisko a psychologicko-emočnú podporu.

„Deti aj ženy, ktoré sem prichádzajú s ťažkými príbehmi, vďaka centru cítia, že na to nie sú sami a že sa o nich niekto stará. Sú tak menej v strese,“ vysvetľuje Viktoryia.

Hovorí, že ak je žena v bezpečí, lepšie sa cíti aj jej manžel, ktorý tak môže s menšou starosťou bojovať za Ukrajinu alebo ju stavať ekonomicky na nohy. Košické Centrum pre deti a matky takto pomohlo už asi šesťdesiatim rodinám.

Medzičasom sú v nových priestoroch, no aj tie majú len na dva mesiace, a tak Viktoryia opäť hľadá ďalšie.

Viac informácii o činnosti centra nájdete tu.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.