Magazín

Žiarčanky menia ošarpanú zmrzlináreň na komunitný priestor

Ekocentrum Búda chce priniesť do Žiaru nad Hronom zelené témy.

Tím Búda
Tím ekocentra Búda, zľava: Jana Sekáčová, Kamila K. Beňová, Alžbeta Poloňová, Kristína Poláková
Palo Lacko
Palo Lacko
20. februára 2022

„Robí nám radosť podieľať sa spoločne na zmene. A baví nás tráviť spolu čas, je medzi nami kreatívna energia.“

Bolo to už dávno, keď Kamila s kamarátkami mapovala zanedbané miesta v Žiari nad Hronom a natrafila na neveľkú búdu medzi bytovkami. Na mieste kedysi vychýrenej zmrzlinárne našli len kopu posprejovaného plechu. Škoda, povedali si, a na čas na búdu zabudli.

Pripomenula sa v roku 2019. Kamila – medzičasom s inou partiou – organizovala swapy, teda výmeny nepotrebného oblečenia. „Ľudia na to reagovali dobre, ale šatstvo sa nám začalo kopiť. Mali sme to kade tade po pivniciach, potrebovali sme skladové priestory,“ spomína si.

A tak kontaktovali majiteľov niekdajšej zmrzlinárne, miestnu rodinu pôvodom z Balkánu. „Stretli sme sa s nimi pri búde. Povedali sme si predstavy, chvíľu vyjednávali, no súhlasili. Priestor sme dostali do prenájmu do roku 2025.“ Ešte stále to však bolo len skladisko.

„Momentom zvratu“, ako ho nazvala Kamila, bol vypísaná výzva v envirograntovom programe a – prekvapivo – druhá vlna pandémie.

„Dovolila som si zasnívať sa, lebo sme boli dlho zatvorení bez sociálnych kontaktov. Napadlo mi, že by sme naše myšlienky okolo zelených tém mohli zmaterializovať v tej budove Ukázať ostatným, ako sa veci dajú,“ hovorí.

Ich novo založené občianske združenie MYesto grant napokon získalo – a mohlo sa pustiť do práce. Vďaka banskoštiavnickým architektom z Dielne Haus Búda dostala drevenú konštrukciu, troje veľkých dverí, ktoré sa dajú otvoriť von do priestoru, aj zelenú strechu.

Kamila, Jana, Kristína a Alžbeta chcú zo zmrzlinárne spraviť ekologické a kultúrne centrum. „Celé to vychádza zdola, robíme to pre lokálnu komunitu. Chceli by sme, aby sa v Búde stretávali ľudia, ktorí sa nemajú možnosť stretnúť na iných miestach.“

Počas rekonštrukcie stihli pripraviť nové výmeny oblečenia, workshop o sadení trvaliek aj premietanie krátkych filmov o klimatickej zmene. „Spoznávali sme priestor a podarilo sa nám oboznámiť ľudí s tým, že sa v ňom čosi mení a niečo nové deje,“ vraví Kamila.

A hoci dostali dobrú spätnú väzbu, uvedomujú si, že ešte majú toho veľa pred sebou. „Mnohé naše témy sú pre ľudí nové a neznáme, budeme ich musieť vysvetľovať. Nejde nám ale o to, ťahať sem masy, chceme skôr pracovať s povedomím.“

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.