Magazín

Trnavčan, ktorý hľadá prieniky medzi rozhádanými sociálnymi bublinami

Michal Horský založil demokratickú diskusnú platformu DemDis.

Michal Horský
Lucia Matejová
Lucia Matejová
30. januára 2022

„Spoločnosť je polarizovaná aj paralyzovaná. Jednou z príčin je dominancia online platforiem, ktoré neumožňujú umiernenú diskusiu, kde by ľudia z rôznych skupín našli zhodu. Diskusie prebiehajúce na sociálnych sieťach zvýhodňujú príspevky, ktoré sú kontroverzné alebo majú silný emočný náboj. Ich jediným cieľom je pritiahnuť čo najviac pozornosti.“

Michal v roku 2017 náhodou objavil článok o projekte vTaiwan – vtedajšia taiwanská vláda požiadala komunitu občianskych hekerov, aby vytvorili diskusnú platformu pre všetkých obyvateľov. Podmienkou bolo, že diskusia musí byť férová a konštruktívna. Hekerom sa platformu podarilo vytvoriť a v priebehu pár rokov vyriešili v Taiwane 26 rôznych problémov s 80-percentnou úspešnosťou.

„Projekt vTaiwan ma nadchol hneď po prečítaní, no naše občianske združenie som založil až v roku 2021, keď som videl čo koronavírus spôsobil na sociálnych sieťach. Slováci mali aj v minulosti problém zhodnúť sa na niečom, no pandémia to úplne vystupňovala. Náš projekt sme najprv nazvali Diskusia zachraňuje. To nám časom prišlo nevhodné, takže sme to zmenili na DemDis – skratku z demokratická diskusia.“

Diskusie organizujú prostredníctvom platformy Pol.is, ktorej princíp je veľmi jednoduchý. Autor konverzácie položí otázku a napíše prvých 10-15 komentárov – návrhov na riešenie problému. Následne sa do diskusie zapájajú účastníci z rôznych názorových skupín, ktorí hlasujú za jednotlivé riešenia. Počas hlasovania platforma vykresľuje názorové skupiny a vyhodnocuje, na čom sa zhodla väčšina účastníkov diskusie.

„Jedná z prvých diskusií bola o povinnom očkovaní. Ako prvý krok sme identifikovali dominantné argumenty v spoločenskej diskusii a na základe nich sme rámcovali celú diskusiu. Na konci sa nám vykresli tri skupiny. Prvá bola za povinné očkovanie. Druhá bola za očkovanie, ale nechceli ho spraviť povinným, pretože sa obávali masívnych protestov a tretia skupina odmietala očkovanie úplne.“

Všetky tri skupiny sa však zhodli na tom, že Slovensko musí začať dôverovať viac odborníkom ako politikom, a tiež na tom, že ochrana života a zdravia je v boji s pandémiou kľúčová. Takisto takmer všetci podporujú zvyšné očkovania – proti tetanu alebo tuberkulóze a vnímajú, že slovenské zdravotníctvo potrebuje reformu.

Okrem diskusie o povinnom očkovaní, zorganizoval DemDis ďalšie dve – o psychickom zdraví počas lockdownu a o reforme vysokých škôl na Slovensku.

„Je veľký potenciál prichádzať k zhode, ak sa zmenia pravidlá diskusie. Vaše komentáre sú vždy samostatnými návrhmi a ich zobrazovanie je náhodné – je len na vás, či s nimi vyjadríte súhlas alebo nesúhlas. Potvrdilo sa nám, že ak užívateľ nevie od koho návrh pochádza, nie je „zaťažený“ žiadnou emóciou, čo na sociálnych sieťach zohráva veľkú rolu.“

Pri založení DemDisu boli štyria, v súčasnosti tím tvorí trinásť členov. Sú rozdelení na sekcie programovania, administratívy, marketingu a štatistiky. Ich cieľom je zapojiť do diskusií celé Slovensko a nájsť čo najväčší počet partnerov medzi mediálnymi portálmi, komunitnými organizáciami či inštitúciami, pretože chcú preniknúť do všetkých sociálnych bublín. V budúcnosti by radi organizovali jednu diskusiu mesačne.

„Na jeseň budú komunálne voľby, takže by sme radi otestovali softvér aj na lokálnej úrovni. Taktiež by sme chceli zorganizovať diskusiu v „offline priestore“, no zatiaľ na to nemáme kapacity. Bolo by úžasné, keby sa vďaka systému algoritmov, ktoré dávajú dokopy názorové zhody, podarilo isté veci zmeniť aj na legislatívnej úrovni ako na Taiwane,“ konštatuje zakladateľ DemDisu a študent práva Michal Horský.

Viac na: demdis.sk, Facebooku a Instagrame iniciatívy

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.