Magazín

Zakladateľka Vianočného zázraku, ktorý plní priania osamelým seniorom

Martina Skákalová Kasemová založila iniciatívu, vďaka ktorej môžete spraviť seniorom v domovoch dôchodcov Vianoce krajšími.

Martina Skákalová Kasemová
Lucia Matejová
Lucia Matejová
14. decembra 2021

„Vianoce sa spájajú najmä s deťmi, no aj seniori majú svoje želania. Častokrát im spravia sviatky krajšími aj maličkosti ako vianočný sveter, teplé ponožky či CD s ľudovou hudbou.“

Niekedy v roku 2017 si Martina všimla projekt Ježiškova vnoučata, ktorý funguje pod záštitou Českého rozhlasu. Ako naznačuje názov – zameriava sa na starších ľudí. Chcela sa doň zapojiť, no na Slovensku v tom čase neexistovali žiadne iniciatívy, ktoré by sa venovali seniorom. Prevzala to do svojich rúk a ešte v ten rok prišla s projektom Vianočný zázrak.

„Kamarátovi som zanietene rozprávala o mojich plánoch. Tá myšlienka sa mu tak zapáčila, že sa rozhodol podporiť ma cez svoje občianske združenie. Postupne som dostávala pozitívnu spätnú väzbu od viacerých ľudí, ktorí ma prepájali s ďalšími a ďalšími. Zrazu som mala okolo seba celý IT tím. Ten sa postaral o webovú stránku, na ktorej fungujeme doteraz.“

Martina začala komunikovať s domovmi dôchodcov, no mala obavy, akú odozvu dostane. Napokon sa už v prvom ročníku zapojilo šesťstopäťdesiat seniorov z tridsiatich dvoch zariadení.

Aj keď sa na projekt nikdy nepozerala cez čísla, pozitívne ju prekvapilo, ako rýchlo sa im podarilo rozrásť. Každý ďalší rok sa totiž zapája raz toľko zariadení a seniorov ako rok predtým. Zo šesťstopäťdesiat išli na tisícpäťsto zapojených seniorov, potom z tisícpäťsto na tritisíc. Minulý rok to už bolo šesťtisíc seniorov.

„Vzhľadom na veľkosť Slovenska to považujem za veľký úspech. Dokonca tento rok sa nám zapojilo až sedemtisíc seniorov.“

Ľudia sa vedia zapojiť do projektu dvoma spôsobmi. Ten osobnejší funguje tak, že darca si na webovej stránke otvorí zoznam všetkých vianočných prianí seniorov a vyberie si, komu ho splní. Priania si môže vyfiltrovať podľa mesta, kde býva. Potom si vyberie seniora, vyplní formulár a organizátori mu pošlú na mail všetky potrebné informácie, aby vedel doručiť darček tej správnej osobe.

„Najväčšia pridaná hodnota Vianočného zázraku spočíva v tom, že funguje adresne a je šitý na mieru konkrétnemu seniorovi. Každého z nich totiž predstavíme pár vetami, aby darca vedel, čo rád robí, čomu sa v minulosti venoval a z akých dôvodov by ho vybraný darček potešil. Napríklad, v minulosti sme mali architekta, ktorý veľa cestoval a bol významnou osobnosťou v architektonickom svete. On si prial lego stavebnicu.“

Priania dôchodcov nelimitujú. Želajú si kadečo - od bežných vecí ako pyžamo, cez holiace strojčeky pre pánov až po špeciálne terapeutické pomôcky pre ľudí, ktorí majú diagnózy ako starecká demencia.

„Vždy musím spomenúť jedného pána, ktorý si želal vypchatú líšku. Aj sa mu to splnilo. Našla sa darkyňa, ktorá mu to zháňala niekde v Rakúsku. Alebo je veľmi milé, keď si dámy vo vyššom veku želajú „anti-age“ krémy proti vráskam či masky s kyselinou hyalurónovou,“ usmieva sa zakladateľka projektu.

Organizátori dohliadajú na to, aby sa darca spojil s konkrétnym domovom dôchodcov a kúpil seniorovi správny darček. Pri samotnom odovzdávaní sa už neangažujú. Vždy sa však potešia milým fotkám zo stretnutia alebo správe, ako prebiehalo. Počas korony sa, žiaľ, nemôžu stretávať vôbec.

„Druhý spôsob akým sa dá do Vianočného zázraku zapojiť, je cez finančnú zbierku. Tam vyzbierané peniažky idú na priania, ktoré by ťažko splnil jeden človek. Buď sú drahé alebo veľmi špecifické. Napríklad invalidné vozíky, polohovateľné postele alebo hudobné nástroje. Zbierka prebieha do 10. januára, ale zatiaľ sa nám ju vždy podarilo naplniť pred Vianocami.“

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.