Magazín

15-ročný študent, ktorý napísal knihu o Európskej únii

Marco Németh chce mladým priblížiť ťažkú tému.

Marco Németh
Palo Lacko
Palo Lacko
7. novembra 2021

„Únia má aj problémy, sú oblasti, kde zlyháva alebo nemá kompetencie. Ale nehovorme, že je zlá. Výhody sú oproti mínusom niekde pri Mount Evereste,” hovorí Marco.

Marco sa začal o Európsku úniu zaujímať dávno predtým, než o nej napísal knihu, no keď to hovorí, smeje sa. „Dávno predtým“ totiž znamená, že mal vtedy 11-12 rokov a ľudia, ktorí to počujú, zvyčajne nechcú veriť.

Už ako malý chlapec pozerával večer správy a priťahoval tým začudované pohľady. Postupne zisťoval, že Slovensko je členom „klubu“ 27 európskych krajín a kládol si otázky, čo to vlastne je. V roku 2019 bol už dobrovoľníkom pri eurovoľbách a motivoval mladých, aby išli voliť.

„Zdalo sa mi však, že mladí ľudia nevedia, na čo EÚ slúži, ani aké má výhody či nevýhody,“ vysvetľuje gymnazista z Dunajskej Stredy. Knihy či odborné brožúry, ktoré o téme našiel, mu prišli ťažkopádne. „Dal som ich na prečítanie mojim kamarátom, no pochopili len pár viet.“

Tak vznikol nápad napísať o Európskej únii očami a jazykom mladých. Do práce sa Marco pustil počas prvej vlny pandémie, písanie mu trvalo asi rok. Robil si rešerš, hľadal fakty a overoval nájdené informácie. „Snažil som sa dať do knihy aj pohľady kritikov,“ hovorí.

Rukopis konzultoval s desiatkou odborníkov – ľuďmi ako je vedec Vladimír Šucha či ekonóm Ivan Mikloš. „Sám som bol prekvapený, ale takmer každý mi odpovedal. Prečítali si kapitolu a dali k nej spätnú väzbu. Vážim si, že mi pomohli upratať myšlienky,“ teší sa Marco.

Psychiater Péter Hunčík mu zas pomohol zjednodušiť pasáže, ktoré zneli príliš komplikovane. „Ten mi dvihol telefón aj o polnoci, keď som mal problém,“ usmieva sa mladý autor.

Výsledok má 245 strán, ktoré ponúkajú stručný a zrozumiteľný prehľad o vzniku a fungovaní Európskej únie. Kniha mapuje oblasti ako školstvo, životné prostredie, menšiny či zahraničná politika. Vysvetleniu zložitých tém pomáha aj takmer 90 ilustrácií.

„Do Únie som sa narodil, nepoznám časy predtým. Členstvo v nej prináša obrovské prínosy - ekonomické výhody, cestovanie či štúdium v zahraničí. Tieto výhody sú automatické, padli nám k nohám a berieme ich ako samozrejmosť. A to je podľa mňa problém,” obáva sa študent.

Ak sa Marco, inak tiež reportér Európskych Novín, práve nevenuje škole či písaniu, je rád s rodinou, pri knihe či dobrom seriáli. A nedá dopustiť na cestovanie – výdobytok „klubu 27“, ktorý si teraz kvôli pandémii užívame menej.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.