Magazín

Piešťanka, ktorá seniorom ukazuje, že vek je len číslo

Jarmila Staneková vymenila bratislavskú IT spoločnosť a odišla do tretieho sektora. V súčasnosti je výkonnou riaditeľkou občianskeho združenia AkSen – aktívni seniori.

Jarmila Staneková
Lucia Matejová
Lucia Matejová
24. novembra 2021

„Naša organizácia sa volá AkSen – aktívni seniori. Ja ju však často prekladám aj ako: Ak sen, tak s AkSen. Pokiaľ majú seniori stále chuť žiť, spoznávať ľudí, skúšať nové aktivity či splniť si dávne sny, u nás sú na správnom mieste.“

Združenie vzniklo z iniciatívy Jarmilinej dcéry Lucie, ktorá žije dlhodobo v zahraničí. Začala porovnávať život seniorov tam a u nás. Zistila, že kvalitou života starších ľudí za vyspelejšími krajinami zaostávame. A tak so skupinou priateľov založila expertízne poradenské centrum pre seniorov.

„Jedného dňa dcéra prišla oznámiť starej mame, že založili AkSen, aby sa na dôchodku nenudila. Moja mamina Marta v ňom začala pracovať a je regionálnou vedúcou dodnes. Vo veku 85 rokov je to naša najstaršia lektorka. Vedie kurzy paličkovania a učí seniorov pracovať na notebookoch, tabletoch či mobiloch. Ona to má už dávno v malíčku,“ hovorí Jarmila.

Zo začiatku si prenajímali od mestského úradu priestor denného centra v bývalej kotolni v paneláku. Každú stredu tam organizovali cvičenie jogy a prednášali o zdraví. Postupne sa počet záujemcov zvyšoval.

„V tom čase som sa venovala kanisterapii – pozitívnemu pôsobeniu psa na zdravotný stav ľudí. Najprv sme s mojím psíkom chodili po krízových centrách, no po založení AkSenu, sme zavítali aj do domova seniorov. Tam ma zalial pocit empatie. Pochopila som, aké je dôležité nezabúdať na starších ľudí a na to, že nie každý má to šťastie mať na blízku rodinu.“

Jarmila teda zavesila na klinec svoj veľmi slušný post v jednej bratislavskej IT spoločnosti. Vo svojich päťdesiatich rokoch si povedala, že ak má v živote niečo zmeniť, teraz je ten správny čas – a odišla do tretieho sektora. S maminou otvorili prvé komunitné centrum v Piešťanoch. Neskôr aj v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Nových Zámkoch. Okrem Slovenska, majú aj sesterskú družinu v Prahe, s ktorou aktívne spolupracujú.

„Pôvodne bol AkSen určení pre ľudí starších ako 60 rokov, no rozhodla som sa tú hranicu znížiť na 50 rokov, pretože v mojom okolí bolo veľa ľudí, ktorí stratili po päťdesiatke prácu. U nás sa začali učiť cudzie jazyky, cibriť počítačové schopnosti, prezentovať – jednoducho, pripravovať sa na aktuálny pracovný trh.“

Členovia združenia, majú na výber desiatky aktivít. Rehabilitačné cvičenia, joga, turistika, nordic walking, cykloturistika, cudzie jazyky, kurz šitia či paličkovania, rozvoj pamäti, spoločenské hry a mnoho iného.

„Máme dokonca tri tanečné skupiny. Veríme, že tanec pomáha udržať človek aktívneho nezáležiac na veku. Spoločenské a country tance vedú lektori nad sedemdesiat rokov. V country skupine je asi dvadsať seniorov, ktorí si na každé spoločenské stretnutie nacvičia choreografiu, ktorú potom predvedú. Mimoriadne obľúbené sú aj latinsko-americké tance. Tie vedie dvadsaťdvaročná slečna, no naši seniori za ňou nezaostávajú,“ smeje sa Jarmila, ktorá sa členom združenia venuje prostredníctvom muzikoterapie s tibetskými misami.

Spolupracujú aj s mladým chalanom, ktorý prednáša o astronómii. Nedávno priniesol ďalekohľad a spoločne pozorovali hviezdnu oblohu.

Každoročne tiež organizujú Športiádu – športové hry nielen pre seniorov, ale aj pre ľudí s Alzheimerom, Parkinsonom či inými znevýhodneniami. A navyše, chodia na výlety po Slovensku aj do zahraničia.

Okrem toho pre ľudí v Alzheimerových centrách založila konferenciu „Spoločne proti Alzheimerovej chorobe.“ Cieľom bolo zvýšiť o tejto diagnóze povedomie a pomôcť rodinným príslušníkom chorého, lepšie ho pochopiť.

„Momentálne ich najviac zo všetkého učíme fungovať v online priestore. Pripravujeme stretnutia, prednášky aj cvičenia, ktoré si môžu pustiť z domu. Je to bezpečnejšie a má to aj jednu obrovskú výhodu – pripojiť sa môžu seniori z celého Slovenska,“ konštatuje Jarmila, riaditeľka AkSenu.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.