Magazín

Vodohospodár, ktorý odkrýva tajomstvá banskoštiavnických tajchov

Michal Červeň vydáva už druhú knihu, v ktorej vysvetľuje vznik a celosvetový význam banskoštiavnickej vodohospodárskej sústavy.

Michal Červeň
Lucia Matejová
Lucia Matejová
19. septembra 2021

„Každý sa zaujíma o tajchy len ako o miesto na letné kúpanie, avšak v minulosti plnili dôležitú úlohu pri ťažbe zlata a striebra. Princíp ich fungovania bol veľmi náročný a naši predkovia mali čo robiť s ich údržbou. Autori tejto sústavy boli géniovia, pretože celý systém je neskutočne komplikovaný. Je to cenná pamiatka, ktorá nemá obdoby - nielen na Slovensku ale v celej Európe.“

Michal desať rokov mapoval banskoštiavnickú vodohospodársku sústavu – kde sa nachádza, ako vyzerá, jej konštrukciu aj to, v akom stave je momentálne. Zo začiatku to bolo len hobby, no postupne prerástlo do záujmu povedať ľuďom viac.

Na sociálnej sieti vytvoril komunitnú stránku, kde uverejňoval rôzne užitočné informácie. Nakoniec v roku 2019 založil s bratom a kamarátom občianske združenie, aby o tejto téme nielen rozprávali, ale ju aj posunuli ďalej.

„Bežný návštevník pozná tajchy ako také, no všetko okolo ich fungovania je jedna veľká záhada. V minulosti boli vybudované vysoko v horách, kde neboli žiadne rieky ani pramene, no voda sa do nich aj tak dostala. Chceme predstaviť celý príbeh, ako bol zabezpečený prítok a odtok a na akom princípe fungovali čerpacie stroje v baniach.“

Preto vydávajú už druhú knihu, v ktorej vysvetľujú vznik a celosvetový význam banskoštiavnickej vodohospodárskej sústavy. Hoci je sústava už tridsať rokov pamiatkou UNESCO, starostlivosť a vedomosť o nej je takmer nulová.

Autori veria, že knihou prispejú k lepšiemu porozumeniu a doceneniu tejto pamiatky. Jej obsah tvorí osemdesiat strán textov a viac ako tristopäťdesiat fotografií, ktoré nafotil Michalov brat – Slavomír Červeň.

Vďaka verejnej zbierke sa im podarilo získať viac ako dvojnásobok sumy, ktorú potrebovali na zalomenie a tlač. Zo zvyšku nakúpia náradie na brigádničenie, keďže ako občianske združenie organizujú čistenia zberných jarkov.

„Kedysi bolo v okolí Štiavnice stosedemdesiat kilometrov jarkov, teraz sú funkčné iba dva. Ostatné nefungujú, ale ešte nedošlo k ich definitívnemu zlikvidovaniu. My sa ich snažíme vyčistiť natoľko, aby sa tam zase dostala voda. Chceme zachrániť toto dielo, na ktoré sa dlhé roky zabúdalo.“

Okrem čistenia ponúkajú jedenásťkrát do roka sprevádzania po tajchoch. Záujemcovia majú na výber z troch kategórií – denné klasické sprevádzanie, denné sprevádzanie pre náročných a nočné prehliadky.

„Každé z nich je iné. Máme dvadsať trás, ktoré sme naplánovali a tie obmieňame. Jedna trasa je program na tri a pol až päť hodín. Počas sprevádzaní návštevníkom okrem obhliadky tajchov porozprávame aj o histórii a vysvetľujeme, ako jednotlivé objekty sústavy fungovali. Počas náročných sprevádzaní ideme po trasách, kde turisti bežne nedostanú, pretože nemajú šancu poznať ich. Chodíme po zabudnutých jarkoch a vodných štôlňach, ktoré sa nachádzajú vysoko v horách. Najobľúbenejšie sú nočné, pretože sú najviac zážitkové. Čo je skvelé, prehliadok sa zúčastňujú všetky vekové kategórie. Nechceme ich ani organizovať častejšie, aby nestratili to čaro.“

Keďže knihu majú takmer hotovú, v septembri pôjdu do tlači prvé kusy. Zakúpiť si ju bude možné cez ich profil na sociálnej sieti, v štiavnických kníhkupectvách a radi by ju dostali aj do celoslovenského predaja.

Ich najväčším plánom je obnoviť čo najviac zberných jarkov. „Celkovo je potrebné vyčistiť ešte štyridsaťdva kilometrov. Takže o robotu na pár rokov máme postarané,“ smeje sa Michal.

Viac na @banskostiavnicketajchy

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.