Magazín

Vištučan, ktorý obnovuje historickú aleju stromov pod Malými Karpatmi

Marek Ochaba pracuje na záchrane aleje stromov za obcou Vištuk.

Marek Ochaba
Lucia Matejová
Lucia Matejová
22. augusta 2021

„Obyvatelia Vištuka poznajú túto aleju už od roku 1938, kedy bola vysadená pri príležitosti 20. výročia Československa. Momentálne je schátraná a stromov v nej ubúda. Preto máme v pláne vysadiť tam päťdesiatpäť nových líp. Lokalita, ku ktorej aleja vedie sa totiž volá Lipky, pretože v minulosti tam bol lipový háj. Bude to taká symbolika – lipy vedúce na Lipky.“

Marek sa v roku 2012 aktívne zapájal do občianskych protestov, počas ktorých si uvedomil, že ak chce človek niečo zlepšovať, musí začať od seba. Založil teda neoficiálnu stránku Vištuku, svojej rodnej obce. Občania mohli na nej nájsť, čo sa v obci aktuálne deje, aké podujatia sú naplánované, ale aj komunikovať medzi sebou či posielať podnety, čo by sa dalo zlepšiť.

„Neoficiálnu stránku obce riadim už desať rokov - aj napriek tomu, že päť z toho žijem v Prahe. Robím to rád, považujem to za takú kroniku, pretože tú obecnú nikto nespravuje. Vešiam tam úplne všetko. Ak niekto potrebuje vedieť čosi o Vištuku, tam si to nájde. Na stránku mi začalo od občanov prichádzať množstvo podnetov – chceli, aby bola aleja za obcou obnovená. Ja som tam chcel vysadiť stromy už roky dozadu, no vtedy som narazil na odpor cestárov, tak som sa tejto iniciatívy vzdal.“

K svojmu plánu sa však vrátil po nástupe na Sokratov inštitút. Zúčastňoval sa workshopov a dostal za úlohu realizáciu vlastného projektu. A tak už desať mesiacov intenzívne pracuje na novovysadení aleje. Spolu s partiou dobrovoľníkov založili občianske združenie Za zelený Vištuk, cez ktoré komunikujú s obcou, krajom aj štátnymi orgánmi.

Aby s projektom mohli začať, potrebovali až trinásť povolení. Trvalo polrok, kým ich všetky získali. Najviac sa zapotili pri presviedčaní cestárov, ktorí tvrdili, že stromy ku ceste nepatria. „Výskumy však dokazujú, že prícestná aleja zvyšuje bezpečnosť premávky – vodičom sa zdá, že idú rýchlejšie ako naozaj, takže sa znižuje pravdepodobnosť vzniku dopravných nehôd,“ vysvetľuje Marek. Týmto argumentom presvedčil aj tých, ktorí zo začiatku s obnovením aleje nesúhlasili.

„Spustili sme zbierku, v ktorej je našim cieľom vyzbierať 7 777 eur. Rodiny z Vištuka, miestne spolky, firmy ale aj jednotlivci majú možnosť adoptovať si po jednej sadenici. V rámci zbierky si môžu kúpiť stromček, ktorý za pomoci odborného dohľadu zasadia. Medzičasom už všetkých 55 lipiek získalo svojich adoptívnych rodičov. S výstavbou plánujeme začať 23. októbra. Budeme sa prispôsobovať počasiu, nechceme sadiť v daždi ale ani v horúčavách.“

Vedenie obce aj jej obyvatelia projekt podporujú, organizátorom chodia do schránky samé povzbudzujúce správy. „Veľmi nás teší aj podpora pána Širokého, ktorý trénuje miestnych strelcov. Je to sedemdesiatpäťročný v obci veľmi vážený pán, ktorý nám povedal, že výsadba aleje je snom každého Vištučana.“

S občianskym združením plánujú aj po vysadení líp, pokračovať vo zveľaďovaní Vištuka. Marek sa doň chce v budúcnosti vrátiť. „Je to úžasná dedina s vinohradníckou kultúrou – blízko Bratislavy, blízko Trnavy aj blízko Modry. Sme radi, že môžeme obnoviť jednu z jej najväčších dominánt,“ uzatvára.

Výsadbu aleje môžete do 9. septembra podporiť na Startlabe.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.