Magazín

Dievča, ktoré sa snaží o zelenší Zvolen

Denisa Záchenská založila v sedemnástich iniciatívu Očami prírody.

Denisa Záchenská
Lucia Matejová
Lucia Matejová
18. júla 2021

„Na začiatku našich „čistiacich akcií“ je vždy skupina ľudí, ktorá sa nepozná, no po pár minútach sa veselo rozprávajú a vtipkujú. Ako keď ide partia kamarátov na zábavu, akurát máme iný cieľ – odľahčiť prírodu od odpadu.“

V roku 2018 mala Denisa nepríjemnú skúsenosť, keď im za rodinnou chatou vyrúbali les. Chcela to riešiť s niekým kompetentným, no začala dostávať rôzne vyhrážky a situácia sa skomplikovala. Uvedomila si, že sama toho veľa nezmôže.

Obrátila sa preto na kamarátku s tým, či nezaložia iniciatívu, kde sa bude môcť stretávať čo najviac ľudí s rovnakými hodnotami a postojom k prírode. Kamarátka súhlasila a potom, čo vymysleli pre iniciatívu názov, navrhla logo. Volajú sa „Očami prírody“ a aktuálne ich je v tíme sedem.

„Iniciatívu sme zakladali ako sedemnásťročné, začínali sme zbieraním smetí vo Zvolene a okolí. Pokračovali sme organizovaním swapov oblečenia. Začali sme prednášať na školách, najmä základných, aby boli deti informované od útleho veku,“ vysvetľuje Denisa.

„Po mojej negatívnej skúsenosti s vyrúbaným lesom sme sa tiež rozhodli pomôcť aj ľuďom, ktorí majú podnety na nelegálne činnosti v oblasti prírody, no boja sa konať sami. Takto sme pomohli so skládkou odpadu v obci Veľké Lovce či skládkou živočíšneho odpadu pri Môťovskej priehrade vo Zvolene. V našom tíme je aj Zvolenčanka Ema Sitková, ktorá založila projekt Bez odpadkov – Bez poplatkov. Poskytuje poradenstvo, ako udržiavať zero waste domácnosť a ešte na tom aj ušetriť.“

Na prvej akcii sa stretli štyri s tým, že idú očistiť okolie okolo priehrady. Na druhej ich už bolo jedenásť a dnes sa ich stretáva asi šesťdesiat – od najmladších po najstarších. Predtým, ako idú nejaké miesto čistiť, poriadne ho poprezerajú a snažia sa odhadnúť koľko vriec odpadkov spotrebujú. Nanešťastie, väčšinou sa netrafia a smetí vyzbierajú omnoho viac. Rekord drží mestský hromadný park Lanice, kde za dve hodiny vyzbierali dve a pol tony odpadu.

„Naposledy sme boli na zvolenskom sídlisku Západ, kde sme vyzbierali osemsto kíl odpadu. Bolo to šialené, z jarku pri Tescu sme vyťahovali sedačku či pneumatiky. Keby sme chceli, vedeli by sme poskladať celé auto. Najhoršie je, že veľakrát je to odpad, ktorý sa dá bez problémov recyklovať a regulovať – kopa plastových aj sklenených fľašiek či plechovky. Na jednej strane sme sklamaní, čo všetko sú ľudia schopní do prírody zahodiť. Na druhej strane máme dobrý pocit, že sme pomohli, ako sa dalo.“

Predtým ako idú čistiť okolie, organizovať swap či prednášku dajú vedieť na svojich sociálnych sieťach. Vytvoria podujatie, ktoré zdieľajú v ďalších skupinách pre Zvolenčanov. Od ľudí dostávajú úžasnú podporu. Píšu im pochvalné komentáre a pýtajú sa, kedy budú niečo organizovať. Mesto ich zase zásobuje vrecami na odpadky a zaujíma sa o ich nasledujúce aktivity. S niektorými pracovníčkami úradu má Denisa po toľkých spoločných telefonátoch priateľský vzťah.

„Pred troma rokmi, keď som sa rozhodla iniciatívu založiť, som neočakávala až takú veľkú podporu. Nesmierne ma to však teší. Dnes študujem forenznú a kriminalistickú environmentalistiku na Technickej Univerzite vo Zvolene a môj plán je pomáhať ľuďom na právnej úrovni. Okrem odstraňovania následkov chcem vytvárať podmienky na to, aby skládky a podobné nelegálnosti vôbec nevznikali. Ako združenie prestaneme až vtedy, keď nebude čo čistiť. A ešte chceme dosiahnuť, aby Zvolen čo najviac ozelenel. Podali sme návrhy na vysadenie stromčekov, vybudovanie včelích záhrad a mnoho iného,“ prezrádza Denisa na záver.

Viac na webe Očami prírody.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.