Magazín

Dievča, ktoré zháňa počítače pre deti v núdzi, aby sa mohli učiť online

Kristína Benediková je súčasťou iniciatívy Daruj Budúcnosť, ktorá sa snaží aby všetky deti mali rovnaké podmienky na vzdelávanie.

Kristína Benediková
Lucia Matejová
Lucia Matejová
30. mája 2021

„Častokrát sa zabúda na deti zo sociálne slabších rodín, ktoré sa v tejto dobe nemajú cez čo pripojiť na online hodiny. Na druhej strane sú ľudia, ktorí doma skladujú starší počítač, a mohli by ho týmto deťom darovať. A spolu s ním aj nádej na lepšiu budúcnosť.“

Tomáš, zakladateľ iniciatívy, zreparoval počítač svojej svokry a spýtal sa na sociálnej sieti, či by sa niekomu hodil. Ozvali sa mu dve záujemkyne a keďže chcel pomôcť obom, opravil aj počítač, ktorý mal predtým v pivnici.

Potom ho však napadlo, koľko ľudí môže mať takto poschovávané elektronické zariadenia. Pritom by ich mohli posunúť niekomu, komu naozaj pomôžu. A tak vznikla iniciatíva Daruj Budúcnosť.

„K Tomášovi sa pridala jeho kamarátka Gabika. Chvíľu mali všetko na pleciach iba oni dvaja. Časom zistili, že dopyt je príliš veľký a popri práci nestíhajú. V tomto bode som sa do tímu pridala ja. Ponuku som našla na internete a keďže v budúcnosti sa chcem venovať inkluzívnemu vzdelávaniu v Európe, hneď ma zaujala. Prešla som si vzdelávacími systémami v štyroch rôznych krajinách a môžem povedať, že u nás je reforma školstva ešte stále v nedohľade,“ rozpráva Kristína.

Tím iniciatívy tvorí sedem členov – Tomáš, otec projektu, manažuje s Gabikou dopyt a ponuku. Timea a Martina majú na starosti sociálne siete. Neskôr sa pridala Ivona, ktorá najprv chcela pomôcť finančne, no nakoniec sa stala členkou skupiny. Má na starosti písanie grantov - zháňa darcov a sponzorov. Keď hľadali niekoho na marketing, ozval sa Michal, ktorý sa stará aj o LinkedIn. Kristína komunikuje so všetkými stranami – žiadateľmi, darcami, sponzormi a manažuje stretnutia.

„Postup je úplne jednoduchý. Na našej stránke zakliknete či potrebujete počítač, chcete darovať počítač alebo pomôcť projektu inou formou. Vyplníte formulár, my vás zaregistrujeme a môžeme začať komunikovať. Ozvali sa nám už aj ľudia, ktorí chceli pomôcť účelovo. No keďže doma žiadne staré zariadenia nemali, tak ich nakúpili. Jeden pán raz kúpil desať počítačov a zaniesol ich Tomášovi domov. Ďalší kúpil štyri nové počítače a sám ich rozposlal rodinám.“

Záujem o počítače, telefóny aj tablety je veľký. Momentálne je v „čakárni“ na tieto zariadenia asi sto ľudí a stále pribúdajú ďalší. Stáva sa aj to, že sa niekto ozve v mene inej rodiny. Ako napríklad nedávno – ktosi hľadal pre slobodnú matku s troma deťmi mobilný telefón. Okrem rodín iniciatíva sprostredkúva aj komunikáciu medzi sponzormi a komunitnými centrami, ktoré nemajú dostatok zariadení ani peňazí na ich kúpu.

„Doprava závisí od toho, ako blízko od seba sú darcovia a žiadatelia. Keď bývajú neďaleko, nakontaktujem ich na seba, to je ideálny prípad. Ak sú z rôznych kútov Slovenska, zisťujem, či si rodina môže dovoliť zaplatiť poštovné alebo ho zaplatí darca. Jedna dôchodkyňa raz vlakom cestovala zo západu Slovenska do Ružomberku, aby mohla vyzdvihnúť počítač a osobne ho zaniesť rodine. Sponzor nám daroval päťdesiat poštovných, čo nám a predovšetkým rodinám veľmi uľahčilo situáciu,“ vysvetľuje dvadsaťtriročná študentka.

Najviac ich potešia vďačné reakcie od rodín, ktorým pomohli. Napríklad matka, ktorej synček má problémy so zrakom im poslala list na dve strany o tom, ako si to vážia a ako im pomohli. A jej syn sa konečne môže plnohodnotne učiť.

„Ideálne by bolo, keby tento projekt nemusel existovať. Ale to je utópia. Takže naše plány sú zapracovať na povedomí a získať darcov pre všetkých žiadateľov, ktorých zatiaľ máme. A tých je neúrekom,“ uzatvára Kristína.

Viac informácii nájdete na darujbuducnost.sk.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.