Magazín

Východniarka, ktorá motivuje mladých Rómov k čítaniu

Renáta Pankievičová vedie nezvyčajný knižný klub.

Renáta Pankievičová
Palo Lacko
Palo Lacko
18. mája 2021

„Minulý týždeň sme boli na školách v Žiline. Dievčatá rozprávali o spôsobe rómskeho života. Počúvalo nás asi sto žiakov a ja som videla, ako búrajú predsudky. Bola som na nich hrdá.“

Keď mala Renáta 27 rokov, snívala o tom, že sa stane starostkou Varhaňoviec, dedinky pod Slanskými vrchmi, odkiaľ pochádza. No keďže nechcela čakať na voľby, založili s priateľmi občianske združenie na pomoc sociálne znevýhodneným ľuďom.

„Nazvali sme ho ‚Ďakujem – Paľikerav‘, bolo to prvé rómske slovo, ktoré som sa naučila,“ vysvetľuje. Začali organizovaním zbierok oblečenia, futbalových turnajov či karnevalu. A možno by to robili doteraz, nebyť jednej cesty vlakom v roku 2016.

Renáta sa s deťmi vracala z bratislavskej konferencie. Dievčatá utratili svoje vreckové na knihy a cestovanie trávili ich čítaním. Až prišla do kupé sprievodkyňa, štikla im lístok a začudovane sa pozrela na Rómky s knihou v ruke.

Ľudia poznajú Rómov ako spevákov či tanečníkov, pomyslela si Renáta, no zostanú zarazení, keď u nich vidia román. „Povedala som si, že o tom musíme hovoriť viac,“ spomína si. Tak vznikol knižný klub – a ona sa stala jeho vedúcou.

Oslovuje vydavateľstvá či spisovateľov, aby im darovali zopár kusov, ktoré potom mladí knihomoli recenzujú. Takto už natočili vyše 430 videí, ktorými na sociálnych sieťach inšpirujú ostatných.

Medzi príbehy, ktoré sa ich čímsi dotkli, patrí Denník Anny Frankovej – zápisky židovského dievčaťa, ktoré sa počas vojny ukrývalo pred nacistami. „To bola kniha, s ktorou mi dlho nedali pokoj a chceli, aby som im ju pozháňala,“ hovorí Renáta.

Klubisti sa tiež zvyknú stretávať pri debatách, počas korony, samozrejme, len cez web. „Niekto z tých starších si vezme na starosť celú hodinu. Naštuduje si knihu, prečíta z nej úryvok a spolu ju potom rozoberieme,“ opisuje stretnutia vedúca klubu.

Býva na nich aj 30 členov, medzi nimi stredoškoláci či vysokoškoláci z Vranova nad Topľou, košického sídliska Luník či od Michaloviec. Pôvodne lokálne združenie sa tak rozrástlo na komunitu ľudí z rôznych kútov Slovenska.

Okrem čítania kníh chodia diskutovať na školy, nedávno spustili online doučovanie žiakov a mediálnu výchovu. „Mnohí sa chcú stať hviezdy, majú to v sebe. Takto budú vedieť triediť informácie a bojovať proti hoaxom,“ vraví Renáta, inak vyštudovaná právnička.

Mimochodom, pred tými mnohými rokmi starostovské voľby nevyhrala. A dnes už nemá ambíciu ísť do politiky. „Nabrala som krídla,“ usmieva sa.

Viac informácii na Knižný klub Paľikerav alebo kniznyklubpalikerav.sk.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.