Magazín

Trnavčanka, ktorá spojila koučov, aby pomáhali ľuďom zvládať pandémiu

Anita Kardum založila platformu profesionálnych koučov Lemon coaching, ktorá bez nároku na honorár pomáha svojimi skúsenosťami svetu okolo seba.

Anita Kardum
Marianna Potanovičová
Marianna Potanovičová
18. apríla 2021

„Koučing je fantastický nástroj na to, aby sa ľudia pozreli z inej optiky na svoj život, situáciu alebo problémy. Koučing sa pozerá dopredu - nerieši minulosť, tú liečia psychológovia. My sa sústreďujeme na to, aký život chcete mať, ako k tomu prídete a čo môžete spraviť už teraz, aby ste sa mali lepšie.“

Anita je Chorvátka so slovenskými koreňmi. Na Slovensko prišla, keď v bývalej Juhoslávii začala zúriť občianska vojna. Dnes pracuje ako manažérka v cestovnom ruchu a popri práci sa venuje koučingu. Pandémia dala na dlhší čas bodku jej častým pracovným cestám a prinútila ju zostať doma v Trenčíne.

„Spomínam si, ako som sa minulý rok v marci vybrala na prvý veľký nákup potravín. Keď som doma odšťavovala citróny, napadol mi známy výrok »keď ti život prinesie citróny, sprav si limonádu«.“ Veľmi sa mi páčila vlna solidarity, ktorá vznikla počas prvej vlny a aj ja som začala premýšľať, čím môžem prispieť.“

Keďže rúška šiť nevie, rozhodla sa pomáhať koučingom. Ten sa dá robiť aj z domu – cez telefón či online. Oslovila kolegov – profesionálnych koučov a v priebehu dvoch týždňov založili platformu Lemoncoaching, aby pomohli ľuďom zvládať pandemickú situáciu. Spojili sa a doteraz bez nároku na honorár poskytujú profesionálne koučingové rozhovory cez internet.

„V prvej vlne bol citeľný strach a neistota. Pociťovali ich napríklad slobodné matky, ktoré premýšľali, nad tým, kto im pomôže a postará sa o ich malé dieťa, ak ochorejú. Často nám volali aj tínedžeri, ktorí nevedeli, ako zmysluplne vyplniť čas v izolácii, alebo aj ľudia, ktorí prišli o prácu. Tam sme posilňovali ich silné stránky – napríklad, ako napísať dobrý životopis a ako ho poslať.

V tejto druhej vlne je to odlišné. Riešime ťažšie emočné stavy, hádky doma alebo aj nezvládanie kombinácie práce z domu a starostlivosti o deti. Samozrejme, objavili sa aj prípady, ktoré si vyžadovali odbornú pomoc. Vtedy sme posunuli kontakt na psychológa alebo iného odborníka,“ približuje Anita.

Lemoncoaching dnes tvorí vyše 150 profesionálnych koučov, ktorí doň dávajú množstvo hodín svojej energie. Za rok pomohli vyše 3600 ľuďom nastaviť si myseľ tak, aby lepšie zvládali život s obmedzeniami.

„Mne samej to pomohlo v tom, že som sa nesústreďovala iba na seba a na svoje problémy, ale na pomoc druhým. Zistila som, že ten reálny svet – nie ten dnešný internetový – je plný dobrých ľudí, je o spolupatričnosti a vzájomnej podpore. Preto ďakujem všetkým koučom, ktorí sa na to takto dobrovoľnícky dali. Lebo, koľko do toho energie dávajú, toľko spoločnosť dostáva.“

Viac informácii nájdete na lemoncoaching.sk

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.