Magazín

Aktívna komunita #5: Kláštor Rožňava – Všetko je možné!

Kultúrni nadšenci z Gemera pôvodne hľadali malú kaviarničku, dnes rekonštruujú 1600 metrov štvorcových.

Kláštor
Foto: Jana Gombošová
Jana Gombošová
Jana Gombošová
1. decembra 2021

Budovanie nezávislých kultúrno-kreatívnych centier je nesmierne dôležité, ale aj veľmi náročné. V spolupráci s Nadáciou Orange preto vznikol projekt Bystrín s názvom „Aktívna komunita“, ktorý bude systematicky a udržateľne podporovať ich rast.

Medzi zapojené centrá patrí aj rožňavský Kláštor. Jeho budova sa začala stavať v roku 1740. V roku 1800 sa prisťahovali prví mnísi a zotrvali do roku 1950. Po ich vysťahovaní tu bolo chvíľu riaditeľstvo baní a do roku 1992 starobinec. Odvtedy tu pár rokov sídlil archív a potom budova už len chátrala. Až kým neprišli ľudia z ‚ozetka‘ Otvor dvor.

Združenie funguje od roku 2012 a chce, aby bol verejný priestor v Rožňave pestrejší a kultúrnejší. Jeho členovia začali v malom a svojpomocne. Na začiatku priniesli do mesta kinofilmy, organizovali remeselné trhy či skrášľovali zanedbaný park. Po čase však zistili, že potrebujú priestor.

„Naša kamarátka od pamiatkarov nás upozornila na dlho nevyužívanú budovu v centre mesta. Tak sme sa vybrali na obhliadku a povedali si, že to skúsime napriek tomu, že budova bola značne schátraná. Boli sme optimisti. Zrazu sme zistili , že nič nefunguje - od kanalizácie, kúrenia, elektriky až po strechu,“ popisuje Tomáš Székely.

Dnes je Kláštor centrom diania na Gemeri. „Chceli by sme toto miesto premeniť na kultúrno-kreatívne centrum. Celý koncept je postavený na tom, aby budova a to, čo sa v nej deje, boli v čo najväčšej miere sebestačné. To znamená, že tu budú aj komerčné prevádzky, bude tu mať miesto neziskový sektor, sociálny podnik, umelci i kreatívci,“ opisuje Tomáš, ktorý je pôvodným povolaním reštaurátor, a tak sa môže na tomto mieste výdatne realizovať.

V Kláštore však neexistuje čosi také, že by si v členovia tímu vyberali, čo kto robí. Už piatym rokom sú všetci univerzálnymi pracovníkmi od administratívy po škrabanie stien, murovanie a reštaurovanie. Každý pomáha všade.

„Za päť rokov sa nám podarilo vybudovať coworkingový priestor, kaviareň, barovú časť, rajský dvor, kníhkupectvo, šijaciu dielňu a ubytovanie, ktoré je už takmer vo finále. Aktuálne máme k dispozícii 2500 m2. Všetko si robíme svojpomocne. Zháňame si aj všetok nábytok - od políc do kníhkupectva až po vybavenie ubytovacích jednotiek. Hľadáme staré veci, reštaurujeme, recyklujeme,“ vymenúva Tomáš.

Napriek tomu, že tejto partii sa podarilo takmer nemožné, ešte stále majú pred sebou veľa práce a investícií.

„Každé storočie predstavuje minimálne stopercentný nárast nákladov. Kláštor je stredovekou stavbou a vyžaduje si obrovské investície. Je však dôkazom toho, že všetko je možné, ak sa stretnú správni ľudia. Gemer je slovenské Toskánsko, akurát posunuté o niekoľko desaťročí dozadu. Má však veľký potenciál, rovnako ako Kláštor,“ povedal o tomto mieste Marek Adamov zo žilinskej Stanice Zárečie, ktorý sa tu zastavil počas svojho cyklovýletu po slovenských kultúrnych centrách.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.