Magazín

Aktívna komunita #1: Bašta a jej sedem podlaží kultúry

Táto pamiatka Unesco je síce komplikovanou stavbou, no chceme ju dať dokopy, hovorí Veronika Pachová.

Bašta
Veronika Pachová a Fero Maxin z Bašty. Foto: Jana Gombošová
Lucia Matejová
Lucia Matejová
6. novembra 2021

Bystriny obdivujú mladých ľudí, ktorí nezutekali z menších regiónov, ale namiesto toho sa rozhodli napĺňať ich kultúrou a tvorivosťou. Preto vznikol v spolupráci s Nadáciou Orange projekt „Aktívna komunita“. Jeho cieľom je systematicky a udržateľne podporovať rast kultúrno-komunitných centier z celého Slovenska.

Jedným z nich je aj priestor bardejovskej Bašty – gotickej budovy z 15. storočia, ktorá stojí v centre mesta. V minulosti slúžila na jeho obranu, a tiež ako sklad streliva. V 60. rokoch vyhorela, no podarilo sa ju zrekonštruovať. Aj napriek tomu, že Bašta dokopy ponúka sedem podlaží, bola dlhodobo nevyužívaná.

Všetko sa zmenilo v roku 2012, keď sa združeniu Different na čele s Ferom Maxinom podarilo získať Baštu do prenájmu. Postupne sa k nim pridávali ďalší aktívni Bardejovčania, miestni umelci aj neformálne iniciatívy. Spájal ich rovnaký cieľ – oživiť tento výnimočný priestor a otvoriť Bardejovčanom dvere do piatich podlaží kultúry.

O kultúrno-komunitnom centre Bašta a ich vízii do budúcna nám počas multižánrového večera „Miesta, ktoré oživujú mestá“ porozprávala Veronika Pachová.

„Keď som v roku 2015 končila vysokú školu, dostala som sa do združenia Different, ktoré sa snažilo priniesť do Bardejova viac kultúry. Spoločne sme sa pustili do prerábania Bašty podľa našich predstáv. Z nás dobrovoľníkov sa stali ľudia pre všetko. Jeden deň sme zatepľovali, natierali stropy aj podlahu a o štyridsaťosem hodín neskôr sme premenili holý priestor na kaviareň. Ďalší deň som sa vrátila k svojej profesii divadelnej dramaturgičky a založila som ochotnícke divadlo,“ spomína si Veronika.

V roku 2018 získali cenu Nadácie Orange za komunitný rozvoj, vďaka čomu mohli dokončiť podlahu na štvrtom poschodí. Žiadne z piatich poschodí však zatiaľ nie je plne funkčné. Niekde chýba kúrenie, inde nie sú zrekonštruované zadné priestory. Partia okolo Bašty sa zhoduje, že priestory potrebujú ešte veľa „finančných injekcií“, no vždy, keď sa nimi prechádzaj, predstavujú si ich ideálny stav.

„Niektorí z nás vedia čítať z týchto pôdorysov. Vy, ktorí to neviete, zatvorte prosím oči a ja vás týmto návrhom rada prevediem,“ začala Veronika svoj výlet do budúcnosti Bašty.

„Začíname kaviarňou, kde si môžete prísť vychutnať remeselné a lokálne produkty, usporiadať kvízový večer, diskusiu, stretnúť sa s priateľmi aj riešiť biznis. Samozrejme, nezabúdame na najmenších, pre ktorých je tu hernička. Pokračujeme divadelnou sálou a kinosálou. Do našej šatne si odložíte kabáty a usadíte sa do pohodlného kresla, ktoré je pevne ukotvené v zemi. Dokonca aj účinkujúci budú mať svoje vlastné šatne,“ usmieva sa.

Pre tretie poschodie naplánovali konferenčnú miestnosť, kde sa môžu konať konferencie, stretnutia tímov, workshopy aj malé svadby. Na štvrtom je zase obrovský otvorený priestor, ktorý je veľkou sklenenou stenu oddelený od ateliéru. V ňom by mali byť workshopy zamerané na výtvarné umenie.

„Okrem prízemia a štyroch nadzemných podlaží, sa dve drevené podlažia nachádzajú aj v streche. Celkovo sa teda rozprávame o siedmych podlažiach kultúry. Napriek tomu, že táto pamiatka Unesco je veľmi komplikovanou stavbou chceme ju dať dokopy. Nie kvôli turistom, ale pre Bardejovčanov,“ hovorí Veronika.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.