Magazín

Budeme spolu a bude nám dobre, pozývajú organizátori festivalu Atmosféra na lúku do Hontianskych Nemiec

Desiaty ročník festivalu sa začne v piatok 5. augusta. Hrať budú stálice ako Para či Martin Geišberg, ale aj Jana Kirschner a Lash & Grey.

Festival Atmosféra
Foto: Pavel Kudivani
Lucia Matejová
Lucia Matejová
30. júla 2022

V roku 2020, keď pandémia dosahovala na Slovensku vrchol, museli Atmosféru zrušiť. Vlani vypredali všetkých tisíc lístkov v rekordnom čase. Tento rok festival organizujú v plnej kapacite – 3000 návštevníkov.

Pozývajú ich na lúku do Hontianskych Nemiec, aby zabudli na plné kalendáre, spoznali niečo nové a opäť si užili staré známe.

„Dlho sme kreovali celkovú myšlienku tohtoročnej Atmosféry. Až kým nášmu marketérovi Palovi Paulendovi nenapadlo niečo jednoduché, ale výstižné – buďme spolu,“ hovorí Eva Fačková, ktorá má na starosti PR a komunikáciu festivalu.

Motto „buďme spolu“ prvýkrát predstavili počas vianočnej kampane, kedy návštevníci mohli kúpiť drevené lístky, ktoré vylupovali. „Keď sa dva vylúpené lístky spojili do seba, vznikla vianočná ozdoba. Nieslo to v sebe pekné posolstvo,“ vraví Eva.

Festival Atmosféra
Foto: Dominika Bolgáčová
Festival Atmosféra
Foto: Dominika Bolgáčová

Hudobných interpretov vyberal tím Atmosféry tromi spôsobmi. Najprv to boli kapely a speváci, ktorí sú s festivalom spätí, ako napríklad PARA alebo Martin Geišberg. Práve jeho tvorba definuje podľa zakladateľky festivalu Grétky Pavlovovej Atmosféru zo všetkých asi najviac.

Ďalej organizátori oslovovali interpretov, ktorí v minulých rokoch zanechali na festivale hlbokú stopu. Medzi takých patrí napríklad Jana Kirschner. V neposlednom rade sa Atmosféra snaží dať priestor novým tváram – duu Lash & Grey, Timei Gregorovej či pražskej kapele Nina Rosa.

„Určite všetkým odporúčam koncert Václava Havelku spolu so zborom Elpida, ktorý dnes tvorí dvadsaťpäť dám vo veku od 60 do 80 rokov. Takisto odporúčam české hudobné zoskupenie Zvíře jménem Podzim, pri ktorom vám bude predstavivosť fungovať o sto šesť. A tiež chorvátsku kapelu ŽEN,“ hovorí Eva a dodáva, že práve ŽEN k nim cestuje z najväčšej diaľky.

V programe je aj spomienka na Mekyho Žbirku. Organizátori požiadali viacero interpretov, aby nacvičili jeho skladby a zahrali ich publiku po svojom.

Festival Atmosféra
Festival Atmosféra
Foto: Pavel Kudivani

Okrem koncertov sú pre návštevníkov pripravené o vojne na Ukrajine, klimatickej kríze či sexuálnej výchove, a tiež acro jóga alebo extatický tanec. Na výber budú aj workshopy od maľovania na tela, cez výrobu prírodných farbív až po kurz hrnčiarstva.

Na svoje si prídu aj knihomoli a knihomoľky, ktorí sa vďaka spolupráci s banskobystrickým Artforom môžu tešiť na niekoľko čítačiek kníh a vzdelávacích podujatí. Slovenská poetka Mila Haugová napísala pre Atmosféru dokoncu špeciálnu báseň.

Organizátori nezabudli ani na deti. Budú môcť počúvať rozprávky alebo vyrobiť vlastnú hračku, zbierať plody na lúke, pozrú si divadelné predstavenia a zaspievajú pesničky.

„Začíname 5. augusta o 12-tej, kedy sa otvoria brány Atmosféry pre jej návštevníkov z celého Slovenska a skončíme 7. augusta ráno. Tento ročník bude výnimočný. Nedeľa nebude venovaná len baleniu a odchodu - skončí sa poďakovaním, pred ním vystúpia Martin Geišberg a Nina Rosa. Hostia sa budú môcť v kľude naraňajkovať a pri balení sa budú čítať rozprávky,“ opisuje Eva.

Lístky na Atmosféru si môžete kúpiť na stránke festivalu.