Magazín

Aktivisti a primátor hovoria o sile samospráv

Samospráva dokáže citeľne ovplyvniť naše životy k lepšiemu i k horšiemu. Aby tých lepších prípadov pribúdalo, je dôležité mať na čele miest a obcí tých správnych ľudí, ktorí vedia spolupracovať a majú ochotu riešiť prekážky. Na tému slovenských samospráv sme s našimi hosťami debatovali pri ďalšom Večeri s Bystrinami, tentoraz v trnavskom Malom Berlíne.

Foto: Jana Gombošová
Lucia Matejová
Lucia Matejová
5. mája 2021

O skúsenostiach, ako sa to dá robiť inak, prišli porozprávať tri generácie ľudí, ktorých spája vidina lepšieho a férovejšieho Slovenka: ex-predseda a spoluzakladateľ ZOMOS – Združenia občanov, miest a obcí Slovenska Vladimír Špánik, niekdajší aktivista a súčasný primátor Trnavy Peter Bročka a spoluzakladateľka o.z. Dobrý Kolektív Kristína Horinková.

Keď sa chcem mať dobre, musím pre to niečo urobiť. Len kritika vás nikam nedostane

Vladimír Špánik
bývalý predseda a spoluzakladateľ Združenia občanov, miest a obcí Slovenska, predseda o.z. Zoulus, ktorý dal pred životom v meste prednosť Vinodolskému vidieku

ZOMOS je komunita aktívnych bojovníkov proti korupcii na lokálnej úrovni. Môžete ju kontaktovať telefonicky alebo cez mail či sociálne siete, ak si neviete rady so svojou samosprávou – nech už ide o problémy so starostami alebo s obcou ako takou. My potom prichádzame priamo do obce, pretože preferujeme osobný kontakt a dohodneme postup pri riešení daného problému. Jedinou našou podmienkou je, že sťažovateľ musí mať pravdu - potom za neho môžeme klásť otázky či podať trestné oznámenie. Môže zostať aj v anonymite, aby sa potom tá zloba, intrigy a ohováračky nevyvŕšili na ňom ale na nás. Nám je to totiž jedno, nech to len skúšajú.

V roku 2010 nás dala dokopy veľmi zlá situácia a vysoká miera korupcie v konkrétnych samosprávach. Predtým sme toho veľa študovali, no aj tak sme sa najviac naučili až za pochodu, keď nás začali s prosbou o pomoc kontaktovať nešťastníci z rôznych samospráv. Oslovujú nás hlavne ľudia z menších obcí, pretože tam to „oblbovanie“ funguje doslova na hulváta. Niektorých ľudí to vytáča či ubíja, ale cítia sa proti vedeniu bezmocní.

Len kritika nikde nepomôže, treba začať organizovať – majálesy, jarné upratovanie, guláš párty... Týmito jednoduchými aktivitami sme nadchli lokálnych vo Vinodole a postupne ich získali na našu stranu. Raz sme napríklad pozvali Joža Pročka, keď ešte nebol politik. On počas jednej akcie spravil kvíz o našej samospráve, to zožalo veľký úspech. V samosprávach je nevyhnutné vytvárať každodenné aktivity, ktoré spríjemňujú spolunažívanie.

U mňa je energia robiť niečo navyše číry egoizmus. Keď chcem, aby sme sa všetci mali dobre, musím pre to niečo urobiť. Nemám nejakú moc, len nadanie pritiahnuť ľudí a naladiť ich na moju pozitívnu nôtu. Spätná väzba od ľudí, že sa vďaka ZOMOS-u v obci niečo pohlo, je tá najväčšia odmena.

Foto: Jana Gombošová

Ako sa vraví: v núdzi spoznáš priateľa. Počas pandémie ľudia spoznali svoje samosprávy

Peter Bročka
bývalý aktivista a od roku 2014 primátor mesta Trnava, kde sa presadil s jediným billboardom

Najväčšia výhra pandémie v mojich očiach bolo, že si mestá začali medzi sebou pomáhať so spoločnou víziou – ochrániť svojich obyvateľov. Ľudia pochopili, že keď im nedokáže pomôcť štát, musí to spraviť ich mesto. Začala výraznejšie fungovať aj Únia miest Slovenska s prezidentom Rišom Rybníčkom. Reštart tejto organizácie sa podaril a vzrástol aj počet fanúšikov z radov občanov. Pochopili, že niečo musia zaplatiť, ale ono sa to vráti v krajšom prostredí a v nových miestach.

Predtým, než som kandidoval na primátora som robil dobrovoľníckeho administrátora Odkazu pre starostu. Túto stránku považujem za výborný počin a je to pre mňa najlepšia forma komunikácie medzi obyvateľmi a samosprávou.

Bol som extrémne naivný a neskúsený, čo bola obrovská výhoda aj nevýhoda. Je to hazard. Ľudia na mňa vo voľbách vsadili 5 centov, ja im chcem ten vklad znásobiť. Na začiatku v investičnom pláne 8 bodov, ktoré chceme počas roka určite stihnúť. Predstavoval som si to tak, že v januári pôjde toto, vo februári toto... Potom prišlo stavebné nariadenie alebo nejaké konanie a z januára sa stal júl. Privádzalo ma to k úplnej zúrivosti. Dnes to beriem ako súčasť primátorského života. Je lepšie makať na viacerých projektoch naraz, pretože to zadosťučinenie prichádza postupne. Zo začiatku som počúval, prečo sa nič nerobí, prečo ja nič nerobím. Ľudia majú o fungovaní samospráv veľmi iracionálne predstavy.

Na úrovni mesta funguje dotačná schéma, kde môžu rôzne združenia aj jednotlivci požiadať o peniaze na svoje aktivity. Moja kľúčová rola je byť čo najviac nápomocný. Musím využiť energiu tých, ktorí chcú niečo robiť. To, že mne sa niektoré nápady nepozdávajú, je úplne irelevantné, pokiaľ je to v prospech Trnavy – toto by malo byť pre každého šéfa samosprávy kľúčové.

Ako primátor som platený za to, aby som videl extrémne ďaleko do budúcnosti. Niekomu sa zdajú byť moje kroky zbytočné, ale ich výsledky uvidia až synovia a dcéry. To je bremeno našej práce - zobrať na seba aktivity, ktoré ocenia až nasledujúce generácie.

Nízky vek bol v našom prípade pozitívum, pretože sme tých starších naštartovali na spoluprácu

Kristína Horinková
spoluzakladateľka občianskeho združenia Dobrý Kolektív, ktoré sa snaží revitalizovať verejný priestor v košickom mestskom parku

Keďže chceme revitalizovať mestské priestory, je nevyhnutnosť spolupracovať s mestom. Myslím si, že naša mládežnícka naivita, ktorá nás celý čas hnala dopredu, a tiež náš mladý vek, boli v tomto prípade veľkým pozitívom. Aktívni ľudia na úradoch v nás videli samých seba z minulosti. Hlavne pri architektoch a dizajnéroch sa to vyplatilo.

My sme získali na niekoho kontakt, ozvali sme sa, stretli a vo väčšine prípadov to dobre vypálilo. Veľmi pomohlo aj to, že sme prišli s inovatívnou vecou – naše ihrisko v Košiciach bude prvé svojho druhu na Slovensku. Napríklad sme na spoluprácu zlákali Lousyho Aubera, ktorý zrenovoval Hotel Kyjev v Bratislave.

Naše očakávania boli niekedy také veľké, že keď sa nenaplnili, boli sme sklamaní. Čakali sme, že nám vždy všetci pôjdu v ústrety. Časom sme ale pochopili, že to tak nefunguje. Môžeme byť za spoluprácu s Košicami vďační, pretože vieme, že vo väčšine miest to takto nie je. Najdôležitejšia je komunikácia. Ak by zlyhávala, ihriska by sme sa asi nikdy nedočkali.

Náš slogan je „pre krajšie miesta pre nás všetkých“. Chceme skrášľovať a zlepšovať naše slovenské okolie, nielen čo sa týka verejných priestorov, ale aj iných aspektov verejného života. Sme mladí kolektív, ktorí prichádza s víziou, že jedného dňa budeme mať svoju organizáciu a budeme si vedieť zaplatiť vlastných ľudí. Zatiaľ robíme to, čo nás baví, no raz z toho chceme mať živobytie. Súčasný cieľ je však jasný – expandovať a nadchnúť čo najviac ľudí.

Článok je výberom toho najzaujímavejšieho z debaty „Večer s Bystrinami“. Celú diskusiu si môžete pozrieť nižšie.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.