Magazín

Zažite Taliansko na Gemeri

Vzácne fresky, storočné príbehy aj „magické jamky“ na stenách. Koncom augusta sa otvoria dvere do kostolov na Gotickej ceste.

Gotická cesta
Foto: združenie Gotická cesta
Palo Lacko
Palo Lacko
19. augusta 2021

V Kameňanoch, jednej z najstarších obcí na Gemeri, žije asi osemsto obyvateľov, poslednú augustovú sobotu však dedina narastie aj na tisícku. Množstvo cezpoľných sa príde pozrieť na miestny evanjelický kostol.

„Keď vkročím do stredovekého kostola, cítim sa byť v spojení s ľuďmi, ktorí doňho chodievali kedysi pred stovkami rokov. V spojení s hudbou, tichom a s majstrami, ktorí nám na stenách zanechali unikátne maľby,“ hovorí Peter Koska zo združenia Gotická cesta.

S priateľmi už šiesty rok organizujú sériu podujatí, počas ktorých otvárajú gemerské kostolíky verejnosti. K prehliadkam ponúkajú odborný výklad a sprievodný kultúrny program.

Toto leto si vybrali svätostánky v okolí Jelšavy, do hlavnej úlohy obsadili ten v Kameňanoch. „Sú v ňom len nedávno odkryté šesťstoročné talianske fresky,“ vysvetľuje Peter. „Snažíme sa zamerať na to, čo predstavuje hodnotu, je autentické, no málo poznané.“

Kostol v Kameňanoch
Kostol v Kameňanoch. Foto: združenie Gotická cesta
Freska Metercie
Freska Metercie v kameňanskom kostole. Foto: združenie Gotická cesta

Magické jamky na tvárach biskupov

Maľby na stenách katolíckych kostolov pomáhali ľuďom pochopiť ich vieru. Keď prišla neskôr reformácia, mnohé gemerské obce sa pridali k protestantom. Tým boli obrazy svätých cudzie, preto ich zatreli na bielo. Takto ich, paradoxne, zakonzervovali a mnohé vydržali dodnes.

„Stačí prísť, stíšiť sa a postavy z fresiek na stenách vám začnú hovoriť svoje príbehy,“ pozýva Peter. „Napríklad ten, prečo sa maliari a ich žiaci unúvali chodiť z Talianska až na Gemer, kto ich platil a odkiaľ čerpali svoje motívy.“

Alebo iný príbeh: na jednej z kameňanských malieb chýbajú biskupom oči, na stene vidno drobnú priehlbinu. Miesto kedysi volali „magické jamky“. Ľudia totiž verili, že hmota, ktorú zo stien kostola „vyškrabú“, má magickú, azda i liečivú moc.

„Tento Boží dom ešte nevydal všetky svoje tajomstvá,“ usmieva sa Peter. Kameňanský kostol je pritom len jedným zo siedmich, ktoré môžu návštevníci počas podujatia 27. a 28. augusta vidieť. Ďalšie príbehy na nich čakajú v Rákoši, Ratkovej alebo v Rybníku.

Kompánia z Turca
Kompánia z Turca – imitácia stredovekých hier. Foto: združenie Gotická cesta
Kostol v Rákoši
Kostol v Rákoši. Foto: združenie Gotická cesta

Nábytok zakonzervovaný chudobou

„Rybník je tiež kostol, o ktorom kolujú rôzne legendy. Pre mňa má osobitného ducha, génia loci, pretože má jedinečnú polohu – leží v poli mimo obce. Navyše, je akoby zakonzervovaný chudobou. Dedine sa nepodarilo postaviť väčší a modernejší kostol, vďaka čomu sa zachovali staršie maľby a mobiliár v tomto pôvodnom.“

Kto sa na prehliadku gotických kostolíkov vyberie z Rožňavy alebo z Revúcej, nájde pripravený autobus, ktorý ho prevedie celým okruhom – stačí sa naň zaregistrovať.

Okrem toho budú môcť rodičia s deťmi zažiť na Gemeri stredoveké hry a vypočuť si, ako znie historický organ. Dvojdňový program vyvrcholí komorným koncertom v kostole – ako inak, v tom kameňanskom.

„Najlepšie na tom je vidieť ten pocit nadšenia, keď ľudia objavujú vlastnú krajinu. Sprevádzanie býva namáhavé, no robíme ho s radosťou – práve pre tento pocit,“ usmieva sa Peter.

Gotická cesta
Foto: združenie Gotická cesta

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.