Magazín

Tím festivalu GUČA umenia

Partia skautov, ktorí sa rozhodli priniesť do Zvolenskej Slatiny súčasné umenie.

Guča
Lucia Matejová
Lucia Matejová
5. marca 2021

„Chceli sme v našej stredoslovenskej dedine pod Poľanou zorganizovať podujatie, kde dáme priestor súčasnému umeniu. Názov GUČA prišiel sám od seba, pretože sme chceli zahŕňať všetko od hudby, cez divadlo až po výstavy. Prosto, taká guča umenia.“

Keď chalani dosiahli vek, kedy boli na väčšinu skautských aktivít starí, začali rozmýšľať, čo by okrem organizovania detských táborov mohli v Slatine urobiť. Po zvážení prišli na to, že by radi zorganizovali festival súčasného umenia, keďže všetky ostatné festivaly v regióne sú zamerané skôr na folklór.

„Prvý ročník bol v roku 2013 v skautskej záhrade, ďalšie sa uskutočnili v našom dedinskom kine Pokrok, kde sa prestalo premietať v roku 2011. Vnímali sme to, ako príležitosť oživiť tento priestor a zároveň priniesť niečo nové medzi Slatinčanov. Párkrát sme aj rozmýšľali, že by sme sa presunuli napríklad na futbalové ihrisko, ale toto miesto má svoje čaro. Vystúpenia sú vnútri kina, ale využívame celý okolitý areál. Máme pripravené slamené barely, deky, stoly aj lavice. Ak návštevníci práve nemajú chuť na vystúpenie, môžu popíjať pivko a rozprávať sa s ostatnými.“

Festival býva posledný júlový víkend, no s prípravou začínajú už v januári, aby bolo všetko tip-top. Nápady si zapisujú priebežne počas celého roka a na základe finančných možností sa rozhodnú pre vystupujúcich. Pozývajú známe tváre, ktoré pritiahnu pozornosť, ako aj začínajúcich umelcov, ktorým chcú dať priestor na zviditeľnenie sa.

„Mávame aj konkrétne témy, ktoré sa snažíme vizuálne pretaviť do dizajnu plagátov ale aj tričiek, ktoré si na každom ročníku môžete kúpiť. Naposledy to bolo súčasné umenie na dedine a mali sme taký dizajn so sliepkami, ktorý zožal veľký úspech. Predminulý rok sa zase točil okolo tridsiateho výročia Nežnej revolúcie, kedy sme v spolupráci s Ústavom pamäti národa pripravili premietanie fotografií z projektu Obchodná 1984-2014.“

Pred festivalom vymontujú vo veľkej sále kina rady sedadiel pod pódiom, aby bolo dosť miesta pre všetkých, ktorí prídu na koncert či divadelné predstavenie. V druhej menšej sále bývajú zase diskusie či knižné čítačky so zaujímavými hosťami. Veľký úspech zaznamenali aj cestopisy, kde prišli slovenskí cestovatelia porozprávať zážitky z ich dobrodružstiev okolo sveta.

„V roku 2016 sme mali takú veľkú víziu, že ideme robiť festival na štyri dni. Začal sa vo štvrtok a pokračoval do až do nedele večera. Vtedy sme pochopili, že na náš festival bohato stačí jeden deň, ale zato nabitý kvalitným programom. Nadviazali sme aj spoluprácu s galériou u nás v Zvolenskej Slatine – kto si kúpi lístok na festival, má automaticky vstup aj do galérie, ktorá je v ten deň otvorená až do polnoci. Pre tých najmenších máme zase špeciálny detský program na vonkajšom pódium pod gaštanmi. Je pre nás dôležité, aby si všetky vekové kategórie našli to svoje.“

Po niekoľkých rokoch zistili, že robiť niečo iba počas leta sa im zdá málo. Začali preto raz do mesiaca organizovať filmové GUČA večery. Počas chladnejších dní v bývalom kine, počas tých teplejších v skautskej záhrade. Veľký úspech zaznamenali najmä počas obdobia Vianoc, keď premietajú kultové vianočné klasiky ako Pelíšky či S tebou ma baví svet.

„Zatiaľ rátame s tým, že aj v roku 2021 sa GUČA uskutoční, ale samozrejme v rámci opatrení tejto doby koronovej. Nerobíme ani predpredaj vstupeniek, pretože poznáme našich skalných fanúšikov, ktorí nás ešte ani jeden ročník nesklamali. Ale rovnako sa potešíme všetkým novým návštevníkom.“

Tím festivalu GUČA umenia: Martin Maľa, Matej Fekiač, Martin Cerovský, Peťo Pavlík, Miška Šurinová, Jardo Baranec a Janka Sekerešová

Viac informácií nájdete na gucaumenia.sk.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.