Magazín

Jedna z hlavných koordinátorov projektu, ktorý pomáha získať posily vyšťaveným nemocniciam

Soňa Salvová stála pri vzniku iniciatívy Sme pripravení, ktorá pomáha slovenskému zdravotníctvu.

Soňa Salvová
Lucia Matejová
Lucia Matejová
19. marca 2021

„Videli sme, že slovenské zdravotníctvo stojí pred veľkou výzvou a personál je vyťažený na maximum. Na druhej strane sme vnímali, že medici a ľudia so zdravotníckym vzdelaním majú chuť pomáhať, no nevedia spraviť prvý krok. Preto sme sa rozhodli tieto dve strany prepojiť.“

Projekt „Sme pripravení“ vznikol v počiatkoch pandémie na Slovensku, keď iniciatíva Hack Virus vyhlásila súťaž pre verejnosť, aby prišla s nápadmi, ktoré by pomohli zlepšiť situáciu. Víťazom ich pomohli uskutočniť.

„Náš projekt vymyslela Mária Žembery, moja kamarátka zo strednej, ktorá v roku 2020 končila lekársku fakultu v Bratislave. Už predtým sme sa ako medici snažili organizovať. Každá univerzita mala nejaký spolok na mimoškolské aktivity, ale bolo to veľmi nekoordinované. Chceli sme, aby boli všetci pod jednou platformou a nie v desiatkach skupín na sociálnych sieťach.“

Hack Virus vybral niekoľko víťazných projektov, medzi ktorými bola aj iniciatíva Sme pripravení. V spolupráci s firmami Campus Cowork a Solved.fi, ktoré zabezpečovali projektový manažment, sa v priebehu týždňa podarilo dať dokopy technické riešenie od vizuálu až po to, ako to bude fungovať. Potom oslovili nemocnice, štátne, aj neštátne a lekárske fakulty po celom Slovensku, aby im zabezpečili záštitu nad celým projektom.

„Platformu smepripraveni.sk, ktorá spája nemocnice s dobrovoľníkmi so zdravotníckym vzdelaním, sme sa snažili spraviť, čo najjednoduchšie. Celý proces je veľmi prehľadný. Zaregistrujete sa ako zdravotník alebo nezdravotník. Vyplníte požadované údaje, ktoré následne naši administrátori overia a rozhodnú sa, či profil schvália. Nemocnice a iné zdravotnícke či sociálne zariadenia nám posielajú požiadavky – napríklad, aké pracovné pozície potrebujú - a my ich na platforme zverejňujeme ako dopyt. Ak dobrovoľník kritéria spĺňa, môže zariadenie kontaktovať.“

Nemocnice ich okamžite začali brať na vedomie a spolupracovať. Situáciu im veľmi uľahčili – vedeli komu majú kedy zavolať či napísať. Šiesti medici, ktorí stoja za celý projektom, vymenili na pár mesiacov učenie za dvíhanie telefónov a odpisovanie na maily. No oplatilo sa, niektoré nemocnice nadviazali s dobrovoľníkmi dlhodobé spolupráce, iné im ponúkli letné brigády.

„Niekedy to bolo vyčerpávajúce, no myslím si, že každý človek, ktorý pracuje v neziskovom sektore má v sebe ten zápal pomáhať. Keď som sa dostala do švungu, tak som išla deň aj noc. Bola som doma, celý deň s telefónom na uchu a vysvetľovala dookola tie isté veci. Ale stálo to za to, bolo to pre dobrú vec. Myslím, že rodičia z toho boli viac unavení ako ja,“ smeje sa Soňa.

Zo začiatku sa zapájali najmä medici, no postupne sa pridávali aj študenti z iných odborov ako pôrodné asistentky a zdravotné sestry, fyzioterapeuti, farmakológovia, či zubári. Začali sa ozývať aj sestričky, ktoré sa vrátili zo zahraničia so záujmom pomôcť. Neskôr sa spojili s iniciatívou Žijem vedou, ktorá ich prepojila s výskumníkmi a Ekitou, ktorá sa venuje sociálne slabším a ľuďom bez domova, ktorí tiež potrebovali lekársku starostlivosť.

„Najviac nám dala tá komunikácia - aj s vysoko postavenými ľuďmi, ale aj so všetkými dobrovoľníkmi, ktorí chceli pomôcť. Všetci sme sa učili za pochodu, no v tom momente sme boli za jedno: všetci sme chceli pomôcť. Myslím, že môžem povedať, že to sa aj podarilo.“

Viac informácii nájdete na smepripraveni.sk

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.

„Projekt ‘Bystriny – sieť aktívnych občanov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.