Magazín

Kamarátky zo školy vytvorili časopis pre deti, v ktorom im približujú hudbu a divadlo

Nikola Hudáčková a Regina Matejová vytvorili časopis Nazdar, aby deti hravou formou vzdelávali o umení.

Nazdar
Nicol Rácová
Nicol Rácová
22. januára 2023

Časopis Nazdar vznikol v roku 2018, Nikola Hudáčková a Regina Matejová boli práve maturitnom ročníku košického konzervatória. Popri štúdiu trávili veľa času túlaním sa v kníhkupectvách, kde natrafili na hudobné číslo českého časopisu Raketa s ilustrovaným príbehom o kapele Beatles.

„Povedali sme si: Vau, to je čo za brutál! A potom sme sa začali rozprávať, aká strašná škoda je, že sme niečo také nemali, keď sme boli malé,“ spomína si Nikola. Krátko na to zašli do papiernictva, kúpili si farbičky a papiere a začali kresliť.

Časopis Nazdar vznikal na kolene, začiatky boli pre dvojicu výzvou a školou zároveň. Každé číslo venovali jednému historickému obdobiu a pôvodne doň okrem umenia zahrnuli aj oblasť vedy či histórie. Postupne sa však Nikola s Reginou rozhodli obsah zredukovať na to, čo neskôr študovali na vysokej škole, teda na hudbu a divadlo.

Nazdar
Nazdar

„Jedna vec je, niečo sa na škole naučiť, a druhá vziať tie isté informácie, spracovať ich a posunúť ich zrozumiteľne ďalej. Je to podľa mňa oveľa ťažšie, ako sa zdá, a obdivujem učiteľov, ktorí to vedia,“ hovorí Regina. „Uvedomili sme si, že nemusíme povedať všetko. A že Nazdar by mohol byť skôr doplnkom k základoškolskému alebo stredoškolskému učivu,“ dopĺňa Nikola.

Časopis vychádza každé štyri mesiace, študentky na ňom pracujú popri škole a práci. Obsah je hravý a doplnený pestrofarebnými ilustráciami, ktoré pripomínajú detské kresby. Ani Nikola ani Regina nemajú skúsenosti s grafickým dizajnom, preto sa smejú, že kreslia tak, ako im ruky narástli.

Každé číslo je zostavené pozdĺž obdobia, ktoré sa rozhodnú mapovať. Regina kreslí a píše divadelnú časť, Nikola zasa hudobnú. Súčasťou časopisu sú aj interaktívne praktické úlohy – maľovanky, dopĺňanie komiksových príbehov alebo vedomostných tajničiek.

Nazdar
Nazdar

„Našich čitateľov by sme totiž cez rozličné tvorivé činnosti rady podnecovali ku kreatívnemu mysleniu a popularizovaniu umenovied,“ vysvetľujú.

Časopis Nazdar nie je ich jediným počinom tohto druhu. Pred časom vytvorili spoločenskú hru kvarteto. „Dáva nám to veľký zmysel. Na spoločenských hrách sa môže človek veľa naučiť, tak nech to nie je len o hraní, ale aj o niečom inom,“ hovorí Nikola.

V budúcnosti by chceli dokončiť cyklus čísel o dejinách svetového divadla a hudby, neskôr sa plánujú venovať československému umeniu. Časopis by rady dostali aj na základné, stredné či umelecké školy a ako vravia, ich ďalším snom je kniha.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.